O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-04-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

21 wielkanocnych ciekawostek! „W UK 25% dzieci myśli, że Wielkanoc to urodziny zajączka…”

21 wielkanocnych ciekawostek! „W UK 25% dzieci myśli, że Wielkanoc to urodziny zajączka…”

Jakieś 76% ludzi zaczyna jeść wielkanocnego, czekoladowego zająca od uszu. Bożkowie Dyngus i Śmigus to dwa zupełnie inne bóstwa pogańskie, a najstarsze pisanki pochodzą sprzed 5 tys. lat. Przeczytajcie 21 przykładów wielkanocnych ciekawostek!


Polska nazwa obecnych świąt, czyli Wielkanocy, pochodzi z Czech.


Węgierska nazwa Wielkanocy to „Husvet”, czyli „jedzenie mięsa” i jest to nic innego jak nawiązanie do zakończenia długiego postu.


Wielkanocne święta obchodzone są w kulturze chrześcijańskiej od II wieku i należą do najstarszych w tradycji.


Prze cały okres Wielkiego Postu spożywano żurek, oczywiście nie na bazie kiełbasy czy mięsa. Po raz ostatni podawano go podczas wielkanocnego śniadania po czym wylewano garami zupę na ziemię czyniąc tym samym symboliczny „pogrzeb żuru”.


Zwyczaj malowania jaj, według polskiej legendy chrześcijańskiej, nawiązuje do Marii Magdaleny i przemienionych w jajka kamieni z grobu ukamienowanego świętego Szczepana.


Najstarsze znane pisanki pochodzą sprzed 5 tysięcy lat z terenów Mezopotamii.


Największe wielkanocne jajo, według rekordów Guinnessa, wykonano z 1950 kg czekolady i mierzy 8,32 metry.


Najdroższe jajko, warte jest 18,5 mln dolarów i wykonane zostało przez rosyjskiego jubilera Petera Carla Fabergé w 1883 roku na zlecenie cara Rosji Aleksandra II Romanowa jako prezent dla cesarzowej Mari Aleksandrownej.


Wielkanocny zając to pozostałość starej germańskiej tradycji nawiązującej do bogini Ēostre, której ulubieńcem był właśnie długouchy szarak.


Pierwsze, jadalne wielkanocne zajączki z czekolady bądź cukru to pomysł Niemców z 1800 roku.


Jakieś 76% ludzi zaczyna jeść wielkanocnego, czekoladowego zająca od uszu.


Najdłuższa wielkanocna palma ma 36,4 metra wysokości.


Zjedzenie jednej z kulek wielkanocnych poświęconych bazi według tradycji gwarantuje zdrowie.


Wielkanocne mazurki to nagroda dla tych, którzy utrzymali 40 dniowy post. Ich nazwa pochodzi od Mazurów, mieszkańców XIX wiecznego Mazowsza (nie współczesnych Mazur!).


Mazurki w swej formie i zdobieniu nawiązują do tureckich dywanów, do polskiej tradycji przywędrowały najprawdopodobniej właśnie z Turcji.


Tradycja wypiekania wielkanocnych bab przywędrowała do nas z Litwy bądź Białorusi a ich nazwa nawiązuje, według jednej z teorii, do kształtu spódnic wypiekających je na wsi kobiet.


Jedna z największych kolekcji europejskich pisanek znajduje się w Muzeum Pisanek w Ciechanowcu, jest w nim ponad 2000 eksponatów.


Od połowy XIX wieku do dziś, w jednej z kujawskich wsi, w Szymborzu, w Wielkanoc praktykuje się tzw. „przywołówki”, podczas których na placu opodal kościoła, kawalerowie wygłaszają wierszyki na temat okolicznych panien.


Dyngus i Śmigus były bliźniaczymi bóstwami pogańskimi. Dyngus związany był z wodą i wilgotną ziemią, natomiast Śmigus z grzmotami i błyskawicami letniej burzy.


25% procent dzieci w Wielkiej Brytanii myśli, że Wielkanoc to urodziny wielkanocnego zajączka…

 


Daria Plewa
d.plewa@swiatrolnika.info

fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023