PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / IBL: W weekend wystąpi duże zagrożenie pożarowe w lasach

IBL: W weekend wystąpi duże zagrożenie pożarowe w lasach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-24 14:11:00
Duże zagrożenie pożarowe

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Instytutu Badawczego Leśnictwa ostrzega, że w weekend wystąpi duże zagrożenie pożarowe w lasach.

Ostrzeżenie będzie obowiązywać od piątku 24 czerwca do niedzieli 26 czerwca. Jak zauważył instytut, od początku czerwca pożarów było prawie 500. Dodał, że przewidywane na najbliższe dni bardzo wysokie temperatury powietrza połączone z brakiem opadów przyczynią się do dalszego wzrostu zagrożenia i rozszerzenia obszaru z dużym zagrożeniem na większy obszar kraju.

IBL apeluje o zachowanie ostrożności

Instytut Badawczy Leśnictwa zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności oraz bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych ze względu na duże zagrożenie pożarowe.

"Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru (nawet od niewinnego niedopałka papierosa), ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" – przestrzega IBL.

Jak zauważył instytut, od początku czerwca pożarów było prawie 500. Dodaje, że przewidywane na najbliższe dni bardzo wysokie temperatury powietrza połączone z brakiem opadów przyczynią się do dalszego wzrostu zagrożenia i rozszerzenia obszaru z dużym zagrożeniem na większy obszar kraju.

"Prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia" – podkreślają leśnicy.

Duże zagrożenie pożarowe

Duże zagrożenie pożarowe wystąpi w ten weekend

Instytut zaznaczył, że pojawienie się wysokich temperatur oraz brak opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych jest niska, zaś w południowo-zachodniej części kraju bardzo niska. 

"W niektórych miejscach jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie. Od początku roku wybuchło w Polsce prawie 4500 pożarów lasu" – zaznacza Instytut Badawczy Leśnictwa.

Duże zagrożenie pożarowe w lasach IBL wyznaczył na weekend, od 24 do 26 czerwca.

Czytaj też: Pożary lasów trawią Hiszpanię. Strażacy nie mają szans

PAP/fot.gov


Izba Zbożowo–Paszowa: Coraz większa podaż zbóż na polskim rynku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 17:30:00

Ostrzeżenie hydrologiczne na Opolszczyźnie. Może dojść do podtopień

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 10:40:00

Minister Moskwa na spotkaniu z wicekanclerzem Niemiec

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 21:00:00

BULT SMOGOWICZE