PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Pożary lasów trawią Hiszpanię. Strażacy nie mają szans

Pożary lasów trawią Hiszpanię. Strażacy nie mają szans

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-17 09:26:00
pożary lasów

Pożary lasów zagrażają ludziom i środowisku w wielu regionach Hiszpanii. Strażacy przegrywają z fatalnymi skutkami fali upałów, która zalewa Półwysep Iberyjski. 

Kilka tysięcy hektarów lasów spłonęło podczas ostatniej doby na terenie Hiszpanii z powodu licznych pożarów, do których przyczyniły się utrzymujące się od kilku dni ponad 40-stopniowe upały.

Pożary lasów w Hiszpanii – gdzie jest najgorzej?

Jak poinformowała hiszpańska obrona cywilna, w czwartkowe popołudnie lasy płoną w kilkunastu miejscach kraju, głównie na północy, we wspólnotach autonomicznych Katalonii, Nawarry, Asturii oraz w Galicji.

Najgroźniejszy pożar występuje od środy w prowincji Lerida, na północnym wschodzie, gdzie do czwartkowego wieczora spłonęło ponad 1300 hektarów lasów. W walce z żywiołem uczestniczy tam ponad 500 strażaków wspieranych przez żołnierzy oraz okoliczną ludność.

Cytowane przez dziennik “La Vanguardia” kierownictwo katalońskiej straży pożarnej spodziewa się, że do piątku w prowincji Lerida może spłonąć łącznie 5000 hektarów kompleksów leśnych. Odnotowało, że ogień w czwartek pojawił się w dwóch innych miejscach regionu. Mogą powstać nowe pożary lasów

Walkę z kataklizmem, jak podkreślają strażacy, utrudniają wysokie temperatury powietrza sięgające w kilku wspólnotach autonomicznych 40 stopni Celsjusza. Upały mają nasilić się w Hiszpanii piątek, a słupek rtęci może pokazać tam nawet 43C.

pożary lasów

Czytaj także: Pożary traw i łąk w Polsce to plaga. Strażacy walczą z nimi codziennie 

PAP/fot. pixabay