PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości rolnicze /Pożary lasów trawią Polskę. Jest ich trzy razy więcej niż przed rokiem

Pożary lasów trawią Polskę. Jest ich trzy razy więcej niż przed rokiem

Autor: Tomasz Racki 2022-05-16 11:25:00
Pożary lasów

Pożary lasów występują w tym roku w Polsce znacznie częściej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. 

Od początku roku strażacy odnotowali ponad 3 tys. pożarów w lasach. To ponad trzykrotnie więcej niż w analogicznym czasie 2021 roku – poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że w tegorocznych pożarach lasów zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych.

Pożary coraz częstsze

Według danych przekazanych przez rzecznika komendanta głównego PSP od początku roku do 16 maja strażacy odnotowali 3026 pożarów w polskich lasach. "Niestety w wyniku pożarów trzy osoby straciły życie, a osiem odniosło obrażenia" – podał brygadier.

Wskazał, że liczba pożarów lasu w 2022 roku jest ponad trzykrotnie większa niż w analogicznym czasie 2021 roku, kiedy strażacy odnotowali 913 pożarów na terenach leśnych. "W 2022 roku najwięcej pożarów lasów odnotowano w województwie mazowieckim 697, łódzkim 272, wielkopolskim 256, świętokrzyskim 222 oraz lubuskim 219" – przekazał.

Pogoda sprzyja występowaniu pożarów

"Sucha i słoneczna pogoda powoduje duże zagrożenie pożarowe w lasach, tylko w maju 2022 roku strażacy odnotowali 973 pożary lasów. W ostatnich dniach dochodziło w Polsce od 50 do 80 pożarów na terenach leśnych. Przez ostatnie siedem dni od 9 do 16 maja w Polsce doszło do 502 pożarów w lasach" – powiedział.

Najgroźniejsze pożary lasów

Do jednego z większych pożarów lasu doszło w zeszłym tygodniu w miejscowości Prosna w powiecie grójeckim na Mazowszu. Łącznie paliło się 100 hektarów lasu, w gaszenie którego zaangażowanych było blisko 200 strażaków, 60 samochodów. W akcji uczestniczyły trzy samoloty Lasów Państwowych i policyjny śmigłowiec Black Hawk, który miał na pokładzie ratowników wysokościowych Państwowej Straży Pożarnej i podwieszony bambi-bucket, czyli zbiorniki na wodę o dużej pojemności.

"Średni czas interwencji strażaków przy pożarach lasów to 102 minuty, w akcjach gaśniczych zużyto 37090 metrów sześciennych wody (ponad 37 milionów litrów wody). Straty pożarowe szacuje się na ponad 26 milionów złotych" – wyliczył Kierzkowski.

Zaznaczył, że pożary lasów rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. "Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego" – mówił.

Pożary lasów to często nasza wina

"Najczęstszymi przyczynami pożarów w lasach są: ogniska rozpalane na ternie lasu lub w bezpośrednim sąsiedztwie lasów, niedopałki papierosów porzucone w lesie, niedogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów, przerzuty ognia z palących się traw i nieużytków rolnych oraz iskry z pojazdów szynowych i innych oraz umyślne podpalenia" – podał.
"W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi" –przypomniał bryg. Karol Kierzkowski.

Czytaj także: PSP: Pożar lasu w Prośnie mógł być dziełem człowieka

PAP/fot. pixabay


Autor: Monika Faber

Ciągnik rolniczy zaatakowany przez agresywnego kierowcę


Autor: Monika Faber

Plaga wypadków na wsiach. Kolejny ciągnik przewrócił się i przygniótł rolnika


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier Mateusz Morawiecki na VIII Kongresie Rolnictwa RP


BULT SMOGOWICZE