O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

IAŚ: Broń palna może być łatwiej dostępna dzięki tym kilku sposobom

broń

IAŚ zwraca uwagę, że myśliwi to największa grupa społeczna, która może posiadać broń. Ma jednak kilka ograniczeń w związku z tym. 

Obecna sytuacja na świecie pozostawia wiele do myślenia. Instytut zwraca uwagę, że największą grupą, która ma pozwolenie na posiadanie, są myśliwi. Jednak myśliwym brakuje do polowań i samodoskonalenia się w strzelectwie kilku rodzaju broni. Jeśli chodzi o dostęp cywilów do broni IAŚ przedstawia kilka sposobów na ulepszenie tego procesu. 

Myśliwym brakuje najbardziej tej broni 

Myśliwi mają dostęp do broni, który ustawodawca uznał za broń myśliwską. Z tego względu brakuje im kilku rodzajów broni do polowań oraz samodoskonalenia w strzelectwie. Chodzi o broń krótką, a co za tym idzie, nie ma tutaj możliwości do broni myśliwskiej. Brakuje również odstępu do broni poniżej 5,6 mm, oraz broni bocznego zapłonu. Myśliwym doskwiera również brak dostępu do polowań z łukiem oraz brak dostępu do kusz myśliwskich. IAŚ wskazuje, że polowanie łukiem ma kilka zalet. Jedną z nich jest możliwość bardzo cichego odławiania zwierzyny, bez powodowania zamieszania w całej okolicy. Kolejną zaletą są wygórowane wymagania stawiane myśliwemu przez zwierzynę. To dlatego, że strzał musi być oddany z bardzo bliskiej odległości, więc myśliwy taki musi być doskonałym podchodzącym.

broń myśliwi

Broń palna łatwiej dostępna dla cywilów

Instytut alarmuje, że poprawa dostępności broni palnej w Polsce powinna być szybko wdrożona. Wśród sposobów poprawy dostępności do broni wymieniono m.in. prowadzenie rzetelnych badań psychologicznych i psychiatrycznych. Wskazane powinny być również badania okulistyczne i psychotechniczne. Ponadto ważne jest sprawdzanie kartoteki oraz e-karta posiadacza. IAŚ wskazuje, że zakładany powinien być cały profil posiadacza, tak, aby policja mogła sprawnie wydawać pozwolenie drogą elektroniczną. Broń palna byłaby łatwiej dostępna również dzięki obowiązkowi ćwiczeń na strzelnicy. 

Instytut twierdzi również, że należy usunąć egzaminy policyjne i zastąpić je wyżej opisanym treningiem. Pozostawić można egzamin teoretyczny, który powinien być opracowany wraz ze środowiskiem strzeleckim.

Zobacz też: IBRiS: Prawie co trzeci Polak popiera ułatwienie dostępu do broni

analizasrodowiskowa.org/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023