PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Broń krótka w tradycji od ponad 200 lat. Myśliwi powinni ją posiadać

Broń krótka w tradycji od ponad 200 lat. Myśliwi powinni ją posiadać

Autor: Świat Rolnika 2022-08-01 13:00:00
broń

Na łamach Wildmen.pl ekspert mecenas dr Łukasz Urbański wskazuje, że broń krótka jest z nami od ponad 200 lat.

Dr Urbański jest prawdopodobnie właścicielem największej w Polsce kolekcji starych pozwoleń na broń. Jak wskazuje, te dokumenty dowodzą słuszności tezy o konieczności zerwania z komunistyczną tradycją nieracjonalnego reglamentowania dostępu do broni dla praworządnych obywateli.

Ekspert: Broń krótką myśliwi powinni posiadać bezsprzecznie

Na łamach Wildmen.pl ekspert mecenas dr Łukasz Urbański mówi, że broń krótką myśliwi powinni posiadać bezsprzecznie. Wskazuje również, że tradycję posiadania jej mamy już od ponad 200 lat. 

Wiele danych i źródeł historycznych (m.in. z kolekcji mecenasa Urbańskiego) pokazuje, że na dworach ziemiańskich i w miejskich kamieniczach broń krótka była w posiadaniu myśliwych. Mecesan przytacza wiele argumentów, które przemawiają za posiadaniem broni przez myśliwych. Mysliwy jest m.in. narażony na zabór broni przez przestępców, w tym kłusowników oraz inny element. Poluje samotnie w nocy, na terenach odludnych.

Dr Urbański podkreśla, że najważniejszym punktem w tej dyskusji jest budowanie kultury posiadania broni w społeczeństwie. Istotne jest równiez wprowadzenie wymogu przejścia przeszkolenia z użytkowania broni krótkiej przez myśliwych. W obecnej sytuacji, gdy mamy do czynienia z wojną, zdaniem mecenasa konieczna jest racjonalizacja dostępu do broni palnej w Polsce.

broń krótka

Służby kontrwywiadowcze powinni zająć się głosicielami szkodliwych tez

Według mecenasa Urbańskiego osoby, które publicznie kwestionują konieczność zwiększenia potencjału obronnego obywateli RP oraz sprzeciwiają się, aby broń krótka była w posiadaniu myśliwych, powinny być w kręgu zainteresowania państwowych służb kontrwywiadowczych. Wskazuje również, że jako społeczeństwo powinniśmy mieć świadomość, że gdy toczone są dyskusje na temat pozytywnych zmian w prawie dostępu do broni aktywują się ośrodki i mechanizmy charakterystyczne dla działań hybrydowych i dezinformacyjnych. 

Przeczytaj również: Polowania z użyciem broni krótkiej dozwolone? Nowelizacja przepisów

wildmen.pl/fot.pixabay.com