O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zboża na światowych giełdach tanieją. Stary rzepak drożeje

Zboża

W środę, unijne kontrakty na zboża zaczęły tracić na wartości, natomiast rzepak zaczął drożeć. Na giełdzie w Chicago podrożała kukurydza i soja.

Warto przypomnieć, że we wtorek nowe maksima ustanowił za to rzepak. Kontrakt majowy na unijny rzepak podrożał wczoraj o 14 euro do 1018 EUR za tonę, co jest historycznym maksimum w cenach zamknięcia serii najbliższej. Wpływ na ceny mają złe warunki pogodowe w USA, prowadzące do deficytu wody w południowych Stanach.

Wojna na Ukrainie winduje ceny

Ceny zboża z powodu prawie całkowitego zamrożenia eksportu na Morzu Czarnym cały czas idą w górę. Ukraina eksportowała przed wojną 5 mln ton zboża miesięcznie.

Obecnie jest to niecałe 200 tys. ton miesięcznie. Ceny pszenicy wzrosły przed Wielkanocą o ponad 400 euro. W tym tygodniu sytuacja się nie poprawia. Znacząco rosną ceny kukurydzy, jęczmienia i rzepaku. Analitycy obawiają się ciągłych niedoborów zbóż spowodowanych wojną na Morzu Czarnym. Duzi importerzy kupują prawie za wszelką cenę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegał świat przed „bardzo niebezpieczną sytuacją”.

Według raportu o postępach w uprawach Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zasiew kukurydzy w USA został ukończony w zeszłym tygodniu o 4%. To tempo poniżej pięcioletniej średniej na poziomie 6%, podał USDA w opublikowanym w poniedziałek raporcie i również nie spełnił oczekiwań analityków.

Zboża

Ceny zboża w Europie

Eksport na Morzu Czarnym prawie się zatrzymał. To wciąż napędza wzrost ceny zboża. Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski powiedział w niedzielę: „Przed wojną Ukraina eksportowała około 5 mln ton zboża miesięcznie. Teraz terytorium portów morskich jest zablokowane. Mamy 20 milionów ton starego zboża, którego nie mogliśmy wyeksportować tej wiosny. To także dochód rolników, którego faktycznie potrzebują na obecną kampanię sadzenia” – powiedział.

Również za trzy miesiące rozpoczną się zimowe zbiory zbóż, co przyniesie dodatkowe wolumeny na rynek i do magazynów. „Jeśli porty pozostaną zablokowane, będziemy kontynuować eksport drogą lądową przez granice zachodnie i barkami przez porty na Dunaju". Ale Ukraina nie może rozwiązać problemu w ten sposób. „W marcu wyeksportowaliśmy w ten sposób tylko 200 000 ton" – powiedział Solsky.

Czytaj również: Indeks cen żywności FAO z historycznym rekordem w marcu

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023