PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Indeks cen żywności FAO z historycznym rekordem w marcu

Indeks cen żywności FAO z historycznym rekordem w marcu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-19 15:00:00
Indeks cen żywności FAO

Indeks cen żywności FAO w marcu osiągnął poziom 159,3 pkt, co o 17,9 pkt (12,6%) przekroczyło wartość z lutego i było wartością najwyższą w historii. 

W marcu rosły ceny wszystkich grup towarów zaliczanych do indeksu. Najmocniej zyskały w analizowanym miesiącu na wartości oleje roślinne i zboża. Właśnie te dwie grupy oraz mięso zaliczyły w marcu swoje historyczne szczyty. Wartość wskaźnika cen zbóż wzrosła do 170,1 pkt, czyli o 24,9 pkt (17,1%) w stosunku do lutego. Oleje roślinne podrożały o 46,9 pkt (23,2%) do 248,6 pkt w marcu.

Indeks cen żywności FAO w segmencie zbóż

Indeks cen żywności FAO w przypadku zbóż był w marcu aż o 17,1 procent wyższy niż miesiąc wcześniej i osiągnął najwyższy poziom w historii. Wzrost w marcu odzwierciedla rosnące światowe ceny pszenicy i zbóż gruboziarnistych, w dużej mierze spowodowane zatrzymaniem eksportu z Ukrainy i w mniejszym stopniu z Federacji Rosyjskiej. 

Spodziewany spadek eksportu z regionu Morza Czarnego pogorszył i tak już napiętą globalną dostępność pszenicy. W związku z obawami dotyczącymi warunków upraw w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA), które również stanowią wsparcie, światowe ceny pszenicy gwałtownie wzrosły w marcu, osiągając wzrost 19,7 procent. 

Indeks cen żywności FAO

W marcu wszystkie zboża osiągnęły rekordowe poziomy

Indeks cen żywności FAO odnotował również wzrost w segmencie zbóż gruboziarnistych, który wyniósł w marcu 20,4 procenta również osiągając historyczny poziom. Również ceny kukurydzy, jęczmienia i sorgo osiągnęły swoje rekordowe poziomy od 1990 roku. Znacznie mniejsze oczekiwania dotyczące eksportu kukurydzy z Ukrainy, głównego eksportera, w połączeniu z podwyższonymi kosztami energii i środków produkcji, przyczyniły się do 19,1  -procentowego wzrostu światowych cen kukurydzy w ujęciu miesięcznym. 

Silna koniunktura na rynkach kukurydzy wpłynęła na inne zboża gruboziarniste, ceny sorgo wzrosły o 17,3 procent, podczas gdy niepewność podaży dodatkowo zwiększyła presję na i tak już napiętych rynkach jęczmienia, pchając ceny jęczmienia o 27,1 procent w górę w stosunku do lutego.

Tymczasem cena ryżu nieznacznie zmieniła się w porównaniu z poziomami z lutego i nadal była o 10 procent niższa od wartości z poprzedniego roku.

Czytaj też: Światowe ceny produktów rolnych rekordowo wysokie

ewgt.com.pl/fot.Pxhere


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny benzyny ponownie podrożały; autogaz zanotował spadki


Autor: Tomasz Racki

Chleb po 8 złotych? A może brak chleba? Co nas czeka?


Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż reagują wzrostami na trwający kryzys rynkowy


BULT SMOGOWICZE