PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Egipt zawrze nowy kontrakt na dostawy zboża z Ukrainy

Egipt zawrze nowy kontrakt na dostawy zboża z Ukrainy

Autor: Świat Rolnika 2022-08-03 13:30:00
dostawy zboża

Egipt zamierza podpisać z Ukrainą nowy kontrakt na dostawy zboża, ponieważ strona ukraińska nie była w stanie dostarczyć zakontraktowanego na marzec-kwiecień ładunku.

Wojna na Ukrainie znacznie zmieniła rynek zbóż i plany co do ilości ziarna w obiegu muszą zostać poddane weryfikacji. Jeszcze większy problem niż utrudnienie produkcji w pogrążonym wojną kraju stanowi problem z transportem zboża. Rosja wciąż blokuje ukraińskie porty i plonów zwyczajnie nie da się wywieźć w pierwotnie zakładanej ilości.

Egipt podpisze nowy kontrakt na dostawy zboża

Wcześniejsze dostawy zboża z Ukrainy zostały wstrzymane z powodu inwazji Rosji i zablokowania czarnomorskich portów. na pełną skalę. Wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej Ukrainy (TPPU) Mychajło Nepran poinformował, że Egipt podpisze nowy kontrakt.

„Media rozpowszechniały informacje, że Egipt odmówił ukraińskiego zboża, ale to nieprawda. Strona egipska oficjalnie zapewniła ambasadora Ukrainy, że nie odmawia współpracy i że rozumie sytuację z blokadą portów, a Egipt jest gotowy do współpracy z Ukrainą i zakupu zboża w przyszłości – wyjaśnił Nepran.

Jednocześnie potwierdził, że poprzedni kontrakt został anulowany, ponieważ Ukraina nie może fizycznie dostarczyć zboża z powodu blokady portów.

„Umowa nie zawierała klauzuli siły wyższej. Dlatego na poziomie legislacyjnym podjęto całkowicie cywilizowaną decyzję – zamknąć umowę, której nie można zrealizować i otworzyć nową, zgodnie z którą nastąpi zakup” – podsumował wiceprezes TPPU.

Przypomnijmy, że w lutym i marcu Egipt zakontraktował 240 tys. ton ukraińskiej pszenicy. To był kontrakt na to zboże, który Egipt anulował. Wiadomo, że Generalny Urząd Dostaw Towarów Egiptu (GASC) zwolnił ukraińskie firmy „Nibulon” i Inerco (spółka zależna „Kernel”) z obowiązku dostarczania zboża, mimo że nie występuje siła wyższa klauzuli w umowach GASC.

W tym samym czasie Egipt anulował kontrakty na cztery ładunki, ale Kair spodziewa się, że piąty zakontraktowany ładunek z pszenicą opuści ukraiński port „korytarzem zbożowym”, co zostało uzgodnione w Stambule dzień wcześniej.

dostawy zboża

Czytaj również: Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy. USA będą patrzeć Putinowi na ręce

agronews.ua/fot.pixabay