O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Egipt rozwiązuje kontrakty na 240 000 ton ukraińskiej pszenicy

Egipt

Egipt wypowiedział kontrakty na dostawy 240 tys. ton. ton ukraińskiego zboża, którego nie można dostarczyć z powodu wojny na Ukrainie.

Wojna na Ukrainie znacznie zmieniła rynek zbóż i plany co do ilości ziarna w obiegu muszą zostać poddane weryfikacji. Jeszcze większy problem niż utrudnienie produkcji w pogrążonym wojną kraju stanowi problem z transportem zboża. Rosja wciąż blokuje ukraińskie porty i plonów zwyczajnie nie da się wywieźć w pierwotnie zakładanej ilości.

Egipt wypowiada kontrakty na ukraińskie zboże

O rozwiązaniu umowy w lipcu przez Generalną Dyrekcję dostaw towarów Egiptu (GASC) informują źródła Reuters. Należy zauważyć, że GASC zwolnił ukraińskie firmy NIBULON i Inerco (spółka zależna Kernel) z obowiązku dostawy zboża, pomimo faktu, że kontrakty GASC nie zawierają klauzuli siły wyższej. Wcześniej Egipt zapewnił im odroczenie wysyłki towarów, jeśli to możliwe, innymi drogami (koleją lub drogą).

Cztery partie ziarna z pięciu nie miały czasu na pobranie. Według handlowców ładunek został zakupiony w grudniu w cenie 346– 360 USD za tonę, w tym koszt dostawy. Po tym, jak wojna przyspieszyła wzrost światowych cen zbóż, GASC zapłacił w kwietniu 494,25 USD za tonę pszenicy. Kolejna partia zboża została już załadowana i czeka na wysyłkę z portu w Czarnomorsku w ramach porozumień zawartych między Rosją a Ukrainą.

Pierwsze transporty zboża przez ukraińskie porty

To, do czego był zmuszony Egipt, pokazuje, jak wielki jest problem z dostawami ukraińskiego zboża. Na szczęście niedługo można spodziewać się poprawy tej złej sytuacji. Ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waskow zapowiedział, że w tym tygodniu rozpocznie się pierwszy transport zboża przez ukraińskie porty.

Czarnomorsk będzie pierwszym portem, przez który zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza. W następnej kolejności zaangażowane będą porty Odessa i Piwdenne.

Pierwszy transport zboża jest planowany jeszcze w tym tygodniu, a wszystkie trzy porty mają być gotowe do pracy w ciągu dwóch tygodni. Szef resortu infrastruktury Ołeksandr Kurbakow powiedział, że 27 lipca ma rozpocząć działanie centrum koordynacyjne, które będzie nadzorować i koordynować funkcjonowanie korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym. Szczegóły techniczne mają być dopracowane w ciągu dwóch dni w Stambule.

Czytaj również:Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy. USA będą patrzeć Putinowi na ręce

Agroportal /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023