PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy. USA będą patrzeć Putinowi na ręce

Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy. USA będą patrzeć Putinowi na ręce

Autor: Tomasz Racki 2022-07-22 10:02:00
umowa o eksporcie zboża

Dziś w Stambule ma zostać podpisana kluczowa umowa o eksporcie zboża z Ukrainy. Jej sygnatariuszami będą ONZ, Turcja i Rosja. 

Cieszymy się z zapowiedzi podpisania umowy dotyczącej odblokowania eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, ale będziemy rozliczać Rosję z tego, jak wywiązuje się z zapisów tego porozumienia – przekazał w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Umowa o eksporcie zboża. USA mówi „sprawdzam”

Zapowiedź podpisania umowy to "mile widziany przełom", ale naprawdę liczy się to, jak porozumienie będzie wcielane w życie – powiedział Price podczas konferencji prasowej. "Oczywiście będziemy nadal współpracowali z naszymi partnerami, by rozliczać Rosję z wdrażania (tej umowy - PAP)" - podkreślił rzecznik amerykańskiego resortu dyplomacji.

"Przede wszystkim nigdy nie powinniśmy się znaleźć w takiej sytuacji" – zaznaczył Price odnosząc się do blokady czarnomorskich portów Ukrainy, do której doprowadziła rosyjska inwazja. Wraz z nią załamał się eksport ukraińskiego zboża – w portowych magazynach zalegają miliony ton ziarna.

"To była celowa decyzja Federacji Rosyjskiej, by użyć żywności jako broni" – podkreślił Price.

Rosyjska blokada ukraińskiego eksportu przyczyniła się do wzrostu cen żywności na światowych rynkach i – zdaniem organizacji międzynarodowych – może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana powiadomiło w czwartek, że w piątek przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w Stambule umowę. Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy ma odblokować eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego.

Wynegocjowane pod auspicjami ONZ porozumienie zakłada również ułatwienia dla eksportu niektórych towarów rosyjskich – przekazał w czwartek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Zachód zarzucał Rosji, że celowo podsyca kryzys żywnościowy ograniczając własny eksport. Kreml tłumaczył, że jego zmniejszenie jest efektem zachodnich sankcji. 

umowa o eksporcie zboża

Czytaj także: Ukraina: umowa o eksporcie zboża musi gwarantować bezpieczeństwo południa kraju

PAP/fot. pixabay