PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Polski eksport jabłek do Egiptu tematem rozmów Komisji Europejskiej

Polski eksport jabłek do Egiptu tematem rozmów Komisji Europejskiej

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-13 16:00:00
eksport jabłek

Polski eksport jabłek do Egiptu w ostatnim czasie spotyka się ze sporymi utrudnieniami. Związek Sadowników RP interweniował w tej sprawie.

Związek Sadowników RP interweniował w sprawie eksportu u Premiera i Ministerstw, aby podjęli rozmowy z rządem Egiptu, które  przywrócą stabilnośc wymiany gospodarczej między naszymi państwami. Interwencja przyniosła rezultaty. KE na spotkaniu z władzami Egiptu omówiła kwestię akredytyw dla jabłek.

Utrudniony eksport jabłek do Egiptu

Obecne utrudnienia w eksporcie polskich jabłek do Egiptu to efekt trudnej sytuacji finansowej Egiptu, który obawia się negatywnych skutków niedostatku zagranicznych walut. 12 lutego 2022 r. Centralny Bank Egiptu zobowiązał egipskich importerów do wykorzystywania akredytywy w rozliczeniach handlowych z partnerami zagranicznymi. Powodem problemów jest instrukcja Banku Centralnego Egiptu dla egipskich banków o niewydawaniu akredytyw importerom zajmującym się obrotem 12 kategorii towarowych, w tym jabłek, bez uprzedniej zgody banku centralnego.

Utrudniony eksport do Egiptu wiąże się również z nawarstwiającymi się problemami zapłaty. Polscy eksporterzy alarmowali, że mają problemy z płatnościami za wysłany towar. Ponadto kilkaset kontenerów z polskimi jabłkami oczekkiwało w porcie na odbiór  przez egipskich importerów. 

eksport jabłek Egipt

Jest reakcja Komisji Europejskiej

Eksport jabłek do Egiptu jest dla Polski kluczowy, dlatego Związek Sadowników RP interweniował w tej sprawie u Premiera oraz Ministerstw. Resort rolnictwa informował, że w związku ze znaczeniem obecnych problemów dla branży sadowniczej sprawa przywrócenia stabilności wymiany handlowej była wielokrotnie przedmiotem rozmów resortu rolnictwa z przedstawicielami egipskiej administracji. 

Interwencja przyniosła rezultaty na szczeblu światowym. KE omówiła z władzami Egiptu kwestię akredytyw dla jabłek. UE przekazała, że ​​stosowanie akredytyw w takiej formie wydaje się być niezgodne z międzynarodowymi i dwustronnymi umowami Egiptu dotyczącymi handlu. UE wystąpiła o szybkie usunięcie tego ograniczenia importu i wezwała Egipt do przyjęcia podejścia horyzontalnego umożliwiającego wznowienie handlu dla wszystkich podmiotów gospodarczych UE. Egipt poinformował, że odpowie w formie pisemnej, po konsultacjach wewnętrznych.

Czytaj też: Problemy egipskiej gospodarki. Polskie jabłka tracą główny rynek zbytu

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com