O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-05-2022

Autor: Michał Rybka

Problemy egipskiej gospodarki. Polskie jabłka tracą główny rynek zbytu

jabłka

Do momentu wybuchu wojny polskie jabłka podbijały rynki wschodnie (Białoruś, Kazachstan, Rosja). Obecna sytuacja zmusza sadowników do zmiany kierunku eksportu.

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej podaje dane, według których wolumen eksportu jabłek z Polski wyniósł 921,9 tys. ton o wartości ponad 1,6 mld zł. Lwia część jabłek trafiała na wspomniane rynki wschodnie. Jednakże aktualna sytuacja powoduje szukanie alternatywnych rynków zbytu. Jednym z takich rynków może być Egipt.

Egipska koniunktura bliska załamaniu

Związek Sadowników RP zaznacza, że dzięki intensywnym działaniom promocyjnym od pewnego czasu największym importerem polskich jabłek jest Egipt.

W zeszłym roku polskie jabłka trafiły na egipski rynek w wysokości niemalże 160 tys. ton. W porównaniu z 2020 rokiem to cztery razy więcej. W obecnym roku wynik mógł być jeszcze większy, ale świetną koniunkturę handlową pomiędzy tymi dwoma państwami zatrzymała wojna na Ukrainie.

Sytuacja ekonomiczna Egiptu, która jest niestabilna (w związku z głównym partnerem handlowym, Ukrainą) i doprowadziła do ograniczenia importu produktów, które nie są podstawową żywnością. A takim podstawowym produktem nie jest niestety jabłko.

jabłka

Polskie jabłka i handel nimi wymagają interwencji Rządu

Sytuację, z polskiego punktu widzenia, pogarsza Bank Centralny Egiptu. Tenże bank blokuje dewizy (waluty wymienne), aby zabezpieczyć możliwość zapłaty za import drożejących zbóż. Bowiem zboże w Kraju Faraonów ma kluczowe znaczenie w pojęciu strategicznym i społecznym.

Związek Sadowników RP informuje, że dostaje wiadomości od polskich eksporterów, iż problemy z płatnościami za wysłany towar z każdym dniem się nawarstwiają. 

Tysiące ton polskich jabłek czeka w portach na odbiór. Dochodzi nawet do ich licytacji, ponieważ egipscy importerzy znaleźli się w gospodarczym potrzasku. Zaprzestanie handlu z kluczowym importerem lada chwila odbije się na polskich sadownikach. Wielu z nich grozi bankructwo.

W związku z krytyczną sytuacją Związek Sadowników RP zwrócił się z prośbą do Premiera i Ministerstw o podjęcie rozmów z rządem Egiptu, mających na celu przywrócenie stabilności wymiany gospodarczej między naszymi państwami.

Czytaj też: Eksport polskich jabłek odczuł embargo białoruskie i wojnę na Ukrainie

źródła:polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023