PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Sadownicy: Eksport jabłek do Egiptu jest w dramatycznej sytuacji

Sadownicy: Eksport jabłek do Egiptu jest w dramatycznej sytuacji

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-01 12:00:00
eksport jabłek

Związek Sadowników RP alarmuje, że eksport jabłek do Egiptu jest w dramatycznek sytuacji. Nawarstwiają się problemy z płatnościami.

Sytuacja ekonomiczna Egiptu, która jest niestabilna, doprowadziła do ograniczenia importu produktów, które nie są podstawową żywnością np. jabłek. Aktualnie kilkaset kontenerów z polskimi jabłkami oczekuje w porcie na odbiór ich przez egipskich importerów. Ci nie mają zdolności zapłaty, ponieważ Bank Centralny Egiptu blokuje im możliwość wymiany pieniędzy na obce waluty.

Eksport jabłek do Egiptu

Od kilku lat, dzięki intensywnym działaniom promocyjnym prowadzonym w głównej mierze przez Związek Sadowników RP największym importerem naszych jabłek jest Egipt. W 2021 r. wyeksportowaliśmy na tamtejszy rynek niemal 160 tys. ton jabłek, czterokrotnie więcej niż w 2020 r. Znakomitą koniunkturę handlową pomiędzy naszymi państwami zatrzymała niestety wojna na Ukrainie.

Związek Sadowników RP przez wzgląd na m.in. problemy z płatnościami ze strony Egipcjan zwócił się prośbą do Premiera Kowalczyka i Ministerstw o podjęcie rozmów z rządem Egiptu, mających na celu przywrócenie stabilności wymiany gospodarczej między naszymi państwami.

eksport jabłek Egipt

Związek Sadowników ponownie interweniuje

Polsce eksporterzy alarmują, że mają coraz większe problemy z płatnościami za jabłka. Jak się okazuje, kontenery z polskimi jabłkami oczekują w porcie na odbiór przez egipskich importerów. Egipcjanie nie mają z kolei zdolności zapłaty ze względu na fakt, że Bank Centralny Egiptu blokuje im możliwość wymiany pieniędzy na obce waluty. Taka sytuacja wpływa negatywnie na polską branżę sadowniczą. Wszystko wskazuje na to, że tracimy kluczowy rynek. Eksport jabłek do Egiptu jest zagrożony. Może to doprowadzić do bankructwa polskich firm i problemów sadowników.

Związek Sadowników kolejny raz zwrócił się z prośbą, aby Prezydent w czasie swojej aktualnej wizyty w Egipcie podjął rozmowy nie tylko na temat problemów z eksportem ukraińskiego zboża, ale również na temat przywrócenie stabilności wymiany gospodarczej pomiędzy Polską a Egiptem.

Dzisiaj, w ostatnim dniu wizyty, podczas podsumowującej ją konferencji prasowej Duda wskazywał, że Egipt jest jednym z najważniejszych partnerów Polski wśród państw arabskich. Wyraził nadzieję, że jego wizyta w Kairze przyniesie przełom w polsko-egipskich relacjach i zaprocentuje w przyszłości.

Sprawdż też: Eksport polskich jabłek odczuł embargo białoruskie i wojnę na Ukrainie

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Kiedy sadzić borówki? Sprawdź najlepszy termin na uprawę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 18:00:00

Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 09:00:00

Związek Sadowników: Importowane owocowce muszą być kontrolowane

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 11:00:00

BULT SMOGOWICZE