PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Polacy coraz chętniej sięgają po mało znane owoce. Dereń jest jednym z nich

Polacy coraz chętniej sięgają po mało znane owoce. Dereń jest jednym z nich

Autor: Świat Rolnika 2022-05-24 10:00:00
dereń

Dereń jadalny jest jednym z mało znanych owoców, którego chciałoby w tym roku spróbować ponad 3,5 miliona konsumentów w Polsce.

Kantar – agencja badawcza zajmująca się badaniem rynku i analizą danych – podał nowe dane, z których wynika, że najpopularniejszymi superowocami są borówki, truskawki, porzeczki, maliny oraz aronia. Jednakże Polacy sięgają coraz chętniej po mniej znane owoce.

Nowy superowoc już wkrótce na polskich stołach

Kantar opublikował również dane o mniej popularnych owocach. Wynika z nich, że Polacy w tym sezonie chcą zajadać się jagodą kamczacką, polskim minikiwi oraz produktami z rokitnika. Obok nich znalazł się również dereń jadalny, którego chce spróbować c  tj. co dziewiąty Polak (11%).

„Nie dziwi zainteresowanie dereniem. Dereń jadalny zasługuje na szersze zainteresowanie ze strony plantatorów oraz działkowców. Owoce charakteryzują się zawartością cennych substancji bioaktywnych takich jak antocyjany, witaminy i irydoidy. Różnorodność wykorzystania owoców umożliwia urozmaicenie i poprawę zdrowotności współczesnej żywności. Produkty z derenia jadalnego takie jak soki, syropy, dżemy, nalewki, pestil oraz kandyz są innowacyjne, a przez to poszukiwane przez konsumentów” – powiedziała w wywiadzie z portalem polskiesuperowoce.pl dr hab. Iwona Szot z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Dereń

Dereń nie jest wymagającą rośliną w hodowli

Zarówno producenci owoców, jak i działkowcy muszą wiedzieć, że pielęgnacja derenia nie jest trudna oraz czasochłonna. Dereń nie ma konkretnych wymagań co do stanowiska uprawczego, dlatego można go sadzić niemalże na terenie całej Polski. Wysokich i corocznych plonów można oczekiwać już w drugim roku po posadzeniu, jeśli odpowiednio wcześniej zaopatrzy się w wysokiej jakości materiały szkółkarskie. Derenia cechuje również jego wydajność i długowieczność.

Ponadto dereń jadalny wymaga zapylenia krzyżowego, więc powinno się sadzić przynajmniej dwie odmiany. Kilka odmian jest w stanie zacząć dojrzewanie od połowy lipca do końca października. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą mieć dostęp do świeżych owoców przez ponad trzy miesiące.

Ta roślina posiada wiele cech jakościowych. Deserowe odmiany odznaczają się dużymi słodko-kwaśnymi owocami, których masa przekracza 7 g i dojrzewają one przez długi okres. Z kolei odmiany przeznaczone na przetwórstwo cechują się owocami z ciemnym zabarwieniem skórki, o małej pestce i o jak najkrótszym okresie dojrzewania.

Czytaj też: Znak nadchodzącego ciepła i wiosny, czyli dereń jadalny

źródła:polskiesuperowoce.pl/fot.Pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej


Autor: Emilia Gromczak

Związek Sadowników: Importowane owocowce muszą być kontrolowane


Autor: Monika Faber

Truskawka Albion – idealna na do Twojego ogródka i na balkon


BULT SMOGOWICZE