O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-01-2022

Autor: Monika Faber

Znak nadchodzącego ciepła i wiosny, czyli dereń jadalny

dereń jadalny

Dereń jadalny potrzebuje zaledwie kilku cieplejszych dni marca i bezlistne pędy tej rośliny kwitną całe na żółte drobne kwiaty, które grupują się w baldaszki.

Kiedy jeszcze niewiele roślin rozpoczęło wegetację, to derenie przyciągają uwagę gapiów i miłośników wiosny. Niestety ten rodzaj rośliny nieprzyjemnie pachnie. Mimo to kwiaty są nadal chętnie odwiedzane przez pszczoły w poszukiwaniu nektaru i pyłku. Dlatego uprawa dereni jest zarówno dekoracyjna, jak i cenna.

Charakterystyka derenia jadalnego

Dereń jadalny z powodu wczesnego terminu kwitnienia może stanowić ciekawy element naturalistycznego czy wiejskiego ogrodu ozdobnego, a także zieleńców miejskich. W ogrodzie krajobrazowym dereń zwiastuje nadejście wiosny razem z ostatnimi śladami śniegu, przebiśniegami i szafirkami. Krzewy derenia są atrakcyjne nie tylko wiosną, późnym latem i jesienią, ich czerwone lub bordowe jagody migoczą wśród ciemnozielonych liści. Jesienią liście krzewu zmieniają kolor z zielonego na żółto-brązowy. Nawet zimą jasnozielone, drzewiaste pędy zdobią szary ogród.

Dereń jest dużym rozłożystym krzewem lub drzewem o wysokości 3-9 m, należącym do rodziny dereniowatych. Tempo wzrostu krzewów jest umiarkowane i zmniejsza się z wiekiem rośliny. Derenie są długowieczne, osiągają nawet 100 lat.

Okazy dużych krzewów derenia można znaleźć w okazałych parkach. W Rzeszowie znajdują się dwa stare krzaki, jeden w Pałacu Lubomirskich, a drugi obok platana na ulicy Zamkowej. W Boguchwale, w parku przy rezydencji Suszyckich, znajduje się również równie wspaniały okaz tego krzewu.

Jak podaje portal podrb.pl „uprawy derenie nie są krzewami wymagającymi. Z uwagi na bardzo wysoką mrozoodporność, nadają się do sadzenia na całym obszarze kraju, ale wczesne wiosenne przymrozki mogą uszkadzać kwiaty. Starsze egzemplarze derenia doskonale znoszą suszę, natomiast młode przez pierwsze 3-4 lataderen jadalny 02 uprawy trzeba od czasu do czasu podlewać. Pod ich uprawę należy wybrać stanowiska słoneczne, ale równie dobrze rosną w półcieniu, choć wówczas mniej obficie kwitną i mniej zawiązują owoców. Derenie wymagają gleb średnio żyznych zasobnych w wapń. Zdecydowanie gorzej rosną na glebach kwaśnych, wtedy zalecane jest podniesienie pH gleby poprzez wapnowanie lub stosowanie nawozów organicznych, które mają właściwości odkwaszające.

Dereń jadalny, czyli roślina wczesnowiosenna

„Krzewy te nie lubią gleb zimnych oraz mokrych z wysokim poziomem wody gruntowej. Dereń jadalny nie ma dużych wymagań co do nawożenia. Nie lubi dużych dawek nawozów. Nawozimy krzewy przede wszystkim nawozami organicznymi – kompostem lub obornikiem. Derenie jadalne mocno płaczą po cięciu wiosennym, co je osłabia. Dlatego korzystniej je przycinać pod koniec lata. Krzewy derenia są mało wrażliwe na choroby i szkodniki, które mogą pojawić się przy dużym zagęszczeniu roślin” – dodaje portal podrb.pl

Od kilku lat wzrasta zainteresowania ową rośliną, ze względu na słodko-kwaśne, wartościowe owoce, które są bogate w witaminę C (zawierają jej dwa razy więcej niż pomarańcze), pektyny, kwasy organiczne, garbniki i antyoksydanty. Bardzo dojrzałe można jeść na surowo oraz wykorzystać na przetwory: soki, kompoty, konfitury, dżemy i nalewkę.

Dereń jadalny to nie tylko wspaniała roślina ze względu na smaczne i zdrowe owoce, to także roślina bardzo dekoracyjna. Można ją prowadzić w formie żywopłotu.

Czytaj również: Ogrody botaniczne przygotowują się na nadejście wiosny

Podrb.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023