O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Wysokie ceny nawozów mają tragiczne konsekwencje

ceny nawozów

Ceny nawozów pozostaną bardzo wysokie w 2022 roku. Ma to ogromne konsekwencje dla upraw i nowych zbiorów. Globalna podaż żywności może spaść.

Inwazja rosyjska dodatkowo zwiększyła koszty nawozów, pasz i paliwa. Rolnicy w całej Europie odczuwają ogromny wzrost kosztów, który zagraża również bezpieczeństwu żywnościowemu. „Prawdopodobnie ceny gazu pozostaną głównym motorem wysokich kosztów nawozów” – powiedziała Euronews Minette Batters, przewodnicząca brytyjskiego Krajowego Związku Rolników (NFU). „Jeszcze przed wojną na Ukrainie ceny nawozów gwałtownie rosły z powodu wysokich cen gazu.

Coraz wyższe koszty produkcji żywności

Niektórzy rolnicy w Europie już zmniejszyli dawki nawozów, dostosowując się do niedoborów i wysokich cen. Oznacza to również, że będziemy widzieć niższe plony, więc plony będą mniejsze, gdy wyjdziemy z tego sezonu wegetacyjnego.

Nawóz azotowy jest teraz ponad trzykrotnie wyższy niż w zeszłym roku. Wyjątkowo wysokie ceny gazu i ropy w Europie mają „ogromny wpływ” na ceny nawozów, ponieważ gaz ma ogromne znaczenie dla produkcji nawozów, powiedział Rupert Claxton. dyrektor w Gira, firmie konsultingowej z siedzibą w Szwajcarii, do obsługi branżowej DNT. „Obserwujemy ogromny wzrost cen w całym systemie”, powiedział, w tym nawozy, pasze i transport. A w obecnym sezonie wegetacyjnym ceny nadal będą bardzo wysokie – mówi analityk.

Spodziewa się też, że w 2022 r. rolnicy będą kupować mniej nawozów, ponieważ „nie są przekonani, że wysokie ceny zbóż utrzymają się”. Niektórzy rolnicy w Europie już zmniejszyli dawki nawozów, dostosowując się do niedoborów i wysokich cen. „Oznacza to również, że zobaczymy niższe plony, więc po wyjściu z tego sezonu wegetacyjnego będzie mniej zboża i prawdopodobnie wysokie ceny zbóż również w 2023 r.” – sugeruje analityk.

Wojna na Ukrainie wstrząśnie światową podażą i kosztami żywności, powiedział BBC szef jednej z największych na świecie firm produkujących nawozy. Yara International, która działa w ponad 60 krajach, do tej pory kupiła duże ilości niezbędnych składników odżywczych z Rosji. Szef Yara, Svein Tore Holsether, zwraca uwagę, że ceny już przed wojną były bardzo wysokie z powodu rosnących cen gazu.

Ceny nawozów pozostaną wysokie

„Rzeczy zmieniają się jednak co godzinę” – powiedział BBC. „Doszło do dodatkowych zakłóceń w łańcuchach dostaw spowodowanych wojną i znajdujemy się w jednym z najważniejszych okresów wegetacyjnych na półkuli północnej. Trzeba przewieźć dużo obornika, co najprawdopodobniej ucierpi”. Holsether dodaje: „Połowa populacji świata używa nawozu, aby się wyżywić. Jeśli ten nawóz nie dotrze na pole, plony spadną. do 50%."

„W tej chwili nie chodzi już o to, czy wchodzimy w światowy kryzys żywnościowy – chodzi o to, jak wielki będzie kryzys.” Wykorzystywana europejska produkcja rolna pochodzi z Rosji. „Jednocześnie robimy wszystko, co możemy w tej chwili, aby znaleźć również dodatkowe źródła. Ale jest to prawie niemożliwe przy tak krótkich terminach” – powiedział.

W USA ceny nawozów mineralnych osiągnęły nowe rekordowe poziomy w czwartym tygodniu marca, informuje serwis branżowy DTN na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród dealerów nawozów. Ostatnim razem, gdy dwa nawozy odnotowały dwucyfrowe miesięczne wzrosty, był pierwszy tydzień grudnia 2021 roku. Obecnie szczególnie gwałtownie wzrosły ceny nawozu fosforowego DAP i mocznika.

Ceny nawozów w USA na wysokim poziomie

DAP był o 16% wyższy w porównaniu z poprzednim miesiącem (luty) i ma średnią cenę 1014 USD za tonę. Dzięki temu ceny DAP w USA osiągają najwyższy poziom w historii. Poprzedni najwyższy poziom dla nawozu fosforowego wyniósł 984 USD za tonę i został osiągnięty w pierwszym tygodniu listopada 2008 roku. Mocznik wzrósł o 10% miesiąc do miesiąca przy średniej cenie 976 USD za tonę. Ta cena jest również rekordowo wysoka.

W Niemczech natomiast ceny nawozów na rynku spot saletry wapniowo-amonowej (KAS) nieznacznie spadły na przełomie miesiąca – do 918 euro za tonę. Z drugiej strony mocznik utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie 1285 euro, a ceny nawozu fosforowego DAP wzrosły, podobnie jak w USA, do niespełna 1000 euro za tonę. Nawozy potasowe również podrożały w Niemczech, ostatnio do prawie 490 euro za tonę.

Czytaj również: Ceny nawozów osiągnęły historyczne poziomy przez inwazję na Ukrainę

agrarheute.com /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023