O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Światowe ceny zbóż pozostają na poziomie 400 EUR

ceny zbóż

Światowe ceny zbóż rosną. W wielu krajach wzrosły obawy o odpowiednią podaż zboża. Globalni importerzy poszukują zatem towarów i nowych dostawców.

Pszenica nadal kosztuje ponad 400 euro. Ponad 400 euro płaci się również za hurtową sprzedaż żyta i kukurydzy na ziarno. Inne rodzaje zbóż, takie jak jęczmień paszowy lub owies, nie są daleko od znaku 400 euro. Wojna na Ukrainie i trudne warunki pogodowe w USA pchają ceny zbóż do nowych rekordów. Ceny pszenicy osiągnęły w zeszłym tygodniu nowe maksima w Europie i handlu światowym, zarówno w przypadku poprzedniego zbioru, jak i kolejnego zbioru. Intensyfikacja walk na wschodzie Ukrainy dodatkowo podsyciła obawy głównych importerów zboża o niedobory dostaw.

Najmniejsze zbiory od lat

Ceny zbóż cały czas pozostają wysokie. Jednocześnie wzrosły obawy o bardzo małe ukraińskie zbiory w nadchodzącym lecie i jesieni tego roku. Dlatego globalni importerzy nadal dostosowują swoje zakupy i poszukują nowych dostawców.

W związku z tym Egipt najwyraźniej zdecydował się obniżyć wymagania jakościowe w szczególności dla pszenicy pochodzenia indyjskiego. Handlowcy poinformowali, że Egipt kupił w ostatnim przetargu 240 tys. ton francuskiej pszenicy, a także 50 tys. ton pszenicy z Bułgarii i 60 tys. ton z Rosji.

Handel zbożem na europejskim rynku krajowym był ostatnio dość powolny. Powód: ze względu na bardzo wysokie ceny przemysł młynarski kupuje bardzo ostrożnie, mając nadzieję, że ceny ponownie spadną. Według analityków osłabł również popyt ze strony europejskich producentów pasz, ponieważ epidemia ptasiej grypy wyraźnie ograniczyła krótkoterminowe możliwości sprzedaży.

Ceny zbóż we Francji i USA

W USA nadal odnotowuje się bardzo złe warunki uprawy pszenicy ozimej. USDA obniżył w zeszłym tygodniu notowania pszenicy ozimej zaklasyfikowanej jako „dobre do doskonałych” o trzy punkty procentowe do 30%. Jest to spadek o 23 punkty procentowe w stosunku do zeszłego roku i najniższy wynik od 1996 roku. Zasiew pszenicy jarej jest ukończony tylko w 8% ze względu na bardzo chłodną pogodę w północnych Stanach Zjednoczonych, w porównaniu do 18% w zeszłym roku i 9% w długim okresie siewu. średnia w okresie.

W Niemczech Niemieckie Stowarzyszenie Raiffeisen (DRV) podniosło w zeszłym tygodniu swoje szacunki zbiorów o prawie 100 000 ton do 22,7 miliona ton. Byłby to wzrost o 1,2 mln ton w porównaniu z rokiem poprzednim. W wielu regionach Niemiec jest jednak obecnie zbyt sucho.

Z Francji, FranceAgriMer poinformował w zeszłym tygodniu, że 92% ocen pszenicy ozimej było „od dobrej do bardzo dobrej”. Byłby to wzrost o sześć punktów w porównaniu z poprzednim rokiem i skok o 12 punktów w porównaniu do średniej z pięciu lat.

Ceny zbóż w tym jęczmienia w Europie utrzymały w zeszłym tygodniu silną dynamikę wzrostową, do czego przyczyniła się również wojna na Ukrainie. Zbliżające się niepowodzenie kolejnych ukraińskich zbiorów również podnosi ceny jęczmienia. Handel na europejskim rynku krajowym pozostaje jednak stosunkowo ograniczony ze względu na bardzo wysokie ceny i epidemię ptasiej grypy, mówią handlowcy.

Wysokie ceny etanolu i jęczmienia

W ostatnich dniach ceny zbóż i kukurydzy w Europie i na rynku światowym nadal gwałtownie rosły. Wojna na Ukrainie nadal odcina kraj od handlu międzynarodowego, ograniczając eksport do kolei i transportu samochodowego. Jednocześnie sankcje gospodarcze wobec Rosji i groźba europejskiego embarga na ropę powodują wzrost cen ropy naftowej, a tym samym całego sektora etanolu, który jest ściśle powiązany ze światowym rynkiem kukurydzy.

Dealerzy z Francji nadal zgłaszają duży popyt z Europy północno-zachodniej i Hiszpanii. Francuski urząd ds. rolnictwa FranceAgriMer podniósł w tym roku swój cel eksportowy dla Francji o 100 000 ton do 5,8 mln ton (UE i kraje trzecie).

Wojna na Ukrainie uniemożliwia także siew, a tym samym kolejne zbiory na Ukrainie.

Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych narastają obawy o kolejną uprawę kukurydzy, gdzie głównym problemem jest pogoda. Niskie temperatury i opady deszczu zablokowały operacje siewu na Środkowym Zachodzie. Zgodnie z najnowszym raportem o postępach w uprawach, siew kukurydzy został ukończony w zeszłym tygodniu tylko w 8%, w porównaniu z 16% w tym samym czasie w zeszłym roku.

W Niemczech niemiecki Raiffeisenverband (DRV) zwiększył swoje krajowe szacunki zbiorów kukurydzy o 190 000 ton miesiąc do miesiąca do 4,32 miliona ton, w porównaniu z wielkością zbiorów 4,44 miliona ton w poprzednim roku.

Czytaj również: Ceny zbóż w kraju notowały wzrosty w połowie kwietnia

Agraheute.com /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023