O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż w kraju notowały wzrosty w połowie kwietnia

Ceny zbóż

Według opublikowanego przez MRiRW średnie krajowe ceny zbóż w 8 raportowanych przypadkach zanotowały wzrosty, natomiast w 3 były to spadki. 

Opublikowane dane obejmują notowania w krajowych punktach skupy w tygodniu kończącym się  17-go kwietnia 2022. Zarówno wzrosty jak i spadki cen średnich były najczęściej niewielkie. Warto zwrócić uwagę, że drożejące zboża, w tym pszenica, zaliczały jednocześnie swoje historyczne maksima cen średnich.

Ceny zbóż w przypadku pszenicy osiągnęły rekord

Cenę średnią pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1655 zł/t, po wzroście o 0,4% (+7 zł/t) w skali tygodnia. W tym samym czasie wycena pszenicy paszowej zwiększyła się o 2,9% (+47 zł/t) do 1666 zł/t (średnio w kraju). Są to najwyższe poziomy cen średnich pszenicy w historii raportowania.

W ujęciu regionalnym ceny zbóż  płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w zakresie od 1622 zł/t – makroregion centralno-wschodni, do 1686 zł/t – makroregion północno-zachodni. Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była nieco mniejsza i zawarła się w przedziale od 1637 zł/t (makroregion centralno-wschodni) do 1680 zł/t (makroregion północno-zachodni).

Przypomnijmy, że również w Niemczech ceny zbóż notują ciągłe wzrosty.

Ceny zbóż

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 37,5% (+6,4% w skali tygodnia), w tym pszenica stanowiła 35,4%. Udział kukurydzy w skupie spadł do 24% z 32% tydzień wcześniej. Spadła też o skromne 0,1% (-2 zł/t) cena średnia kukurydzy do 1433 zł/t (tydzień wcześniej ustalony został historyczny rekord).

Czytaj też: Złe wiadomości z rynku. Zboże pozostanie drogie

ewgt.com.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023