PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny zbóż w trzecim tygodniu marca wzrosły nawet o 12%

Ceny zbóż w trzecim tygodniu marca wzrosły nawet o 12%

Autor: Monika Faber 2022-04-01 14:00:00
Ceny zbóż

Raport Ministerstwa Rolnictwa wskazuje, że średnie ceny zbóż, a dokładniej 7 na 11 raportowanych wzrosły. Wzrosty mieściły się w zakresie od 0,9 do 12,4 proc.

Większość zbóż zaliczyła swoje historyczne maksima ceny średniej. Pszenica kupowana na cele konsumpcyjne jest jednym z najtańszych zbóż. Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej została ustalona na poziomie 1530 zł/tonę w analizowanym tygodniu, po tygodniowym spadku o 1,8%. W tym samym czasie wycena pszenicy paszowej zwiększyła się o 4,2% do 1539 zł za tonę.

Ceny pszenicy w marcu

W ujęciu regionalnym średnia (regionalna) cena płacona za pszenicę konsumpcyjną waha się w bardzo szerokim przedziale od 1464 zł za tonę w makroregionie południowym do 1625 zł za tonę w makroregionie północno–zachodnim. Średnia różnica cen pszenicy paszowej w regionie jest mniejsza i waha się w przedziale od 1451 zł za tonę do 1576 zł za tonę.

W ciągu tygodnia sprawozdawczego udział zbóż skonsumowanych w strukturze skupu wzrósł do 39,5% (1% tygodniowo), z czego pszenica stanowiła nieco ponad 37,7%. Udział procentowy kukurydzy w skupie spadł z 22 do 20 proc. Ceny zbóż zależą od sytuacji na Ukrainie.

Ceny zbóż rosną przez trudności logistyczne w Ukrainie

“Wszystkie ukraińskie porty na Morzu Czarnym i Azowskim pozostają zamknięte dla statków” – poinformowało w zeszłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy. 

Handlowcy zgłaszają jednak pierwsze transporty ukraińskiej kukurydzy do Europy przy wykorzystaniu kolei. Tradycyjnie Ukraina eksportuje swoje zboże przez porty czarnomorskie.  Miesięczny eksport zboża przekroczył przed wojną 5 mln ton, podają ukraińscy analitycy APK-Inform.

Handlowcy i urzędnicy rolni ogłosili, że Ukraina, która wciąż ma w magazynach znaczne ilości zboża z poprzednich zbiorów, próbuje teraz rozpocząć eksport koleją przez swoją zachodnią granicę. 

„Pierwsze partie kilku tysięcy ton kukurydzy zostały już wyeksportowane przez zachodnią granicę Ukrainy” – informuje APK-Inform w temacie ceny zbóż.

Jednak pojawiają się trudności logistyczne, a pozostała podaż przekracza obecne możliwości sprzedaży. Trudności te przekładają się na rosnące ceny pszenicy. Jednocześnie ukraińskie władze twierdzą, że do Europy pociągami można eksportować do 600 000 ton zboża miesięcznie. 

Czytaj również: Ceny pasz pozostają wysokie. Czy istnieją zamienniki?

E–wgt.pl /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji


Autor: Kamila Ciężka

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej zanotowały spadek o 15% w ciągu 2 tygodni


BULT SMOGOWICZE