PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny pasz pozostają wysokie. Czy istnieją zamienniki?

Ceny pasz pozostają wysokie. Czy istnieją zamienniki?

Autor: Monika Faber 2022-03-28 10:30:00
Ceny pasz

Jeśli ceny pasz są zbyt wysokie, drogie komponenty są zastępowane tańszymi lub po prostu pomijane, ale niestety nie jest to takie proste.

Wysokie ceny skłaniają do niemal odruchu zmniejszenia udziału pasz treściwych w dawce pokarmowej. Należy pamiętać, że zwierzęta mają odpowiednią potrzebę, nawet przy wysokich cenach pasz, która jest nadal aktualna i musi zostać zaspokojona (patrz „Normy potrzeb na zwierzę i dzień”). Możliwe są tu odchylenia, ale są one tym mniejsze, im wyższy jest poziom wydajności w stadzie (patrz również „Zakresy tolerancji dla dostaw energii i białka surowego”). Konsekwencje niedostatecznej podaży są poważne zarówno z punktu widzenia zdrowia, jak i ekonomicznego.

Dawkowanie pasz

Każdy, kto spontanicznie i dobrowolnie ogranicza spożycie np. z powodu ceny pasz, prowokuje brak surowego białka i energii. Prowadzi to nie tylko do spadku produkcji mleka, ale także do zaburzenia metabolizmu, co może mieć poważne konsekwencje. Jeśli dobowe zapotrzebowanie na energię spada poniżej 15 procent, prowadzi to do zaburzeń zdrowotnych, w szczególności stresu ketotycznego. Dalsze konsekwencje braku energii:

 • obniżona zawartość białka w mleku poniżej 3,2 proc.,
 • zestresowana, dysfunkcyjna i uszkodzona wątroba,
 • zmniejszone spożycie paszy,
 • zwiększona zawartość komórek somatycznych w mleku (liczba komórek),
 • więcej przemieszczeń trawieńca,
 • więcej zachowań poporodowych,
 • więcej infekcji macicy,
 • narastająca kulawizna,
 • poważne są zaburzenia płodności (zaburzenie połogu, opóźniona i niema ruja, opóźniona owulacja z zaburzonym tworzeniem się ciałek żelowych i zaburzonym wzrostem pęcherzyków).

Oprócz braku energii, brak białka ma również poważny wpływ na zdrowie zwierząt. Niedobór białka zmniejsza spożycie paszy. Zmniejsza syntezę białek bakteryjnych w żwaczu oraz zmniejsza strawność błonnika. Następuje spadek wydajności mleka, aw skrajnych przypadkach spada również zawartość białka w mleku. Zaburza przemianę materii i obniża zawartość mocznika w mleku poniżej 50 ml/l. Ponadto brak białka upośledza rozwój płodu. Prowadzi to do stałego odchodów i ewentualnie picia obornika.

Ceny pasz, a karmienie hodowli

Dlatego ważne jest, aby dokładnie i małymi krokami dokonywać odpowiednich zmian w paszy treściwej. Jak dostosować rację ze względu na wysokie ceny koncentratu? Z jednej strony musisz znać normy wymagań (patrz „Normy wymagań na zwierzę i dzień”). Następnie obliczasz rację w trzech krokach:

Krok 1: Prawidłowe obliczenie dawki paszy objętościowej: Połącz kiszonkę (i słomę) aż do wyczerpania wymaganej ilości włókna (patrz „Kluczowe dane obliczeniowe”). Określ potencjał mleczny zwierząt (= ilość mleka na zwierzę na dzień).

Krok 2: Wyrównaj dawkę: Uzupełnij dawkę paszy gruboziarnistej (patrz krok 1) zbożem i/lub śrutą rzepakową, aż potencjał mleczny MJ NEL i białka surowego będzie taki sam (wymagania, patrz „Kluczowe dane do obliczeń”). Oznacza to, że należy obliczyć litry mleka MJ NEL i litry mleka surowego. Różnica między nimi nie może przekraczać 2 litrów (lepiej tylko 1 litr).

Krok 3: Oblicz aktualną porcję mieszaną: Uzupełnij zbilansowaną porcję (patrz krok 2) produktami ubocznymi (ziarna browarniane, pulpa prasowana) i/lub suche koncentraty lub mieszanki paszowe, aż do osiągnięcia zamierzonej wydajności mlecznej. Należy zadać dwa pytania:

 • Ile litrów mleka przynosi zasiłek?
 • Jak ceny pasz ma się do ceny mleka?

Zakup pasz i dawki pokarmowe

Kluczowa liczba IOFC (dochód ponad koszt paszy) daje dobrą możliwość ekonomicznego porównania dawek pokarmowych i oceny finansowej dodatków do dawki paszy gruboziarnistej. IOFC w € / krowę = wydajność mleka (kg / krowa) x wydajność mleka (€ / kg) - koszty paszy (€ / krowa)

Wartości wahają się od 3 do 10 € za krowę, w zależności od wydajności mlecznej. Obowiązują następujące wytyczne: Jeśli IOFC stanowi do 40 procent kosztów paszy z wpływów, to jest to dobry wynik. Wartości powyżej 60 procent kosztów pasz w dochodach wskazują na pilną potrzebę działania.

Zasady zakupów, zwłaszcza w przypadku wzrostu cen pasz

 1. Fizjologiczne wymagania zwierząt i normy potrzeb są obiektywne i niezależne od sytuacji cenowej, decydują o tym, co należy skupować.
 2. Prawidłowość i konieczność poprzednich środków, receptur i dozowań musi być sprawdzona pod kątem standardów obowiązujących norm wymagań i wymagań fizjologicznych w warunkach specyficznych dla firmy i aktualnych cen pasz.
 3. Firmy muszą być ostrzegane przed ofertami, które są uzasadnione komercyjnie, ale nie mają podstaw faktycznych (fizjologicznych).
 4. Przed zakupem należy znać i sprawdzać receptury (składy mieszanek i ich proporcje) oraz składniki niezbędne do obliczenia dawki.
 5. Przy porównywaniu cen należy zawsze porównywać ceny jednostkowe białka surowego lub MJ NEL, a nie ceny produktów.

Czytaj również: Trwająca od miesiąca wojna winduje światowe ceny pszenicy

agrarheute.com /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji


Autor: Kamila Ciężka

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej zanotowały spadek o 15% w ciągu 2 tygodni


BULT SMOGOWICZE