PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Wojna na Ukrainie wpłynęła nawet na eksport bananów z Ekwadoru

Wojna na Ukrainie wpłynęła nawet na eksport bananów z Ekwadoru

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-16 14:30:00
Wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie wywołuje konsekwencje nawet w ekwadorskim sektorze bananowym. Ekwador nie był w stanie wyeksportować ponad miliona skrzynek bananów.

Juan Jose Pons, koordynator ekwadorskiego klastra bananów oraz doradca ad honorem rządu ds. sektora, powiedział, że w zeszłym tygodniu kraj nie wyeksportował 400 tysięcy skrzynek. Wszystkie te banany są produkowane przez około 2500 średnich i małych producentów na 25 000 hektarów, zatrudniających prawie 25 000 osób, a brak możliwości ich eksportu przełoży się na kryzys społeczny.

Wojna na Ukrainie a eksport bananów

Pons stwierdził, że poszukiwanie innych rynków, na których można wprowadzić produkt, jest skomplikowane, ponieważ każdy kraj ma inne przepisy i przepisy fitosanitarne. Na przykład produkt wysyłany do Rosji nie spełnia norm określonych przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię, które ograniczają stosowanie niektórych środków owadobójczych. Wojna na Ukrainie sprawiła, że łącznie w kraju pozostało 1 150 000 skrzynek bananów.

„Oznacza to, że te produkty, które stanowią 25% produkcji Ekwadoru, nie mogą być wysyłane na te rynki. Istnieje również ograniczenie przestrzeni do wysyłki, a wysyłanie większej liczby produktów na rynki o ustalonej pozycji, które już mają swoje łańcuchy dystrybucji, zniszczyłoby łańcuch wartości" – stwierdził.

W zeszłym tygodniu producenci ponieśli straty, które wyniosły 4 miliony dolarów. Możliwe, że w tym tygodniu stracą 7 lub 8 milionów dolarów więcej, a sytuacja będzie się tylko pogarszać. Pons powiedział, że najbardziej dotknięci są mali producenci. W tej chwili ekwadorscy eksporterzy są winni 70 milionów dolarów z powodu przeszkód spowodowanych wojną, ponieważ co najmniej milion pudełek bananów znajdowało się w drodze lub właśnie dotarło do swoich miejsc przeznaczenia na początku wojny. Pons weźmie udział w spotkaniu z ministrami rolnictwa i handlu zagranicznego, aby wypracować rozwiązania, które pozwolą uporać się z tym kryzysem.

wojna na ukrainie eksport bananów

Czytaj też: Turecka papryka nie pojawi się na europejskich półkach sklepowych

freshplaza.com/fot.pixabay


Autor: Tomasz Racki

KSeF problematyczny. Firmy nie spieszą się z przechodzeniem na nowy system






Autor: Magdalena Podgórska

Kryzys energetyczny, czyli czas na szukanie oszczędności






Autor: Tomasz Racki

Eksport z Polski rośnie wolniej. Wszystkiemu winna wojna






BULT SMOGOWICZE