O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-03-2022

Autor: Michał Rybka

Turecka papryka nie pojawi się na europejskich półkach sklepowych

turecka papryka

Po analizie RASFF okazało się, że turecka papryka posiada w sobie niebezpieczny pestycyd. Postanowiono wycofać produkt z krajów Unii Europejskiej. 

Z europejskich półek wycofano dokładnie 3 partie papryki z Turcji. Jak się okazuje, jedna z partii zdążyła już być dystrybuowana na polskim rynku, przy założeniu, że po weryfikacji analiz produktu nie ma już na półkach, konsumenci zostali w związku z tym ostrzeżeni. Pozostałe dwie przesyłki zostały odrzucone na granicy UE przez władze bułgarskie.

Niebezpiecznie chemikalia w żywności

System szybkiego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) poinformował o wykryciu pozostałości insektycydu Chlorpyrifos. Insektycyd zawarty w warzywach jest prawnie zakazany przez Unię Europejską. I to właśnie on został wykryty w trzech partiach papryki importowanej z Turcji.

Obecność pestycydu wykryto w jednej z przesyłek po analizie przeprowadzonej przez sam podmiot po przywozie papryki przez Rumunię. Po dalszej rozszerzonej weryfikacji analiz potwierdzono, że w papryce procent pozostałości chloropiryfosu wynosi 0,047 +/- 0,024 mg/kg-ppm.

Maksymalny limit pozostałości dla chloropiryfosu jest ustalony jako minimum wykrywalne w laboratorium, tj. 0,01 mg/kg-ppm.

turecka papryka

Turecka papryka zawierała chloropiryfos 

Po zweryfikowaniu analiz założono, że turecka papryka nie będzie już dostępna na europejskich półkach sklepowych, dlatego skierowano ostrzeżenie do konsumentów.

Chlorpiryfos, znany jest również jako chloropiryfos etylowy, jest pestycydem fosforoorganicznym stosowanym w uprawach, zwierzętach i budynkach oraz w innych miejscach w celu zabicia wielu szkodników, w tym owadów i robaków. Działa na układ nerwowy owadów poprzez hamowanie enzymu acetylocholinoesterazy.

Czytaj także: Eksport papryki z Maroka i Turcji znacząco wzrósł w 2021 roku

źródła: agrimaroc.ma, wikipedia.org/ fot. pexels.com

swiatrolnika.info 2023