PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Działalność gospodarcza dla Ukraińców? Żaden problem

Działalność gospodarcza dla Ukraińców? Żaden problem

Autor: Tomasz Racki 2022-04-21 09:10:00
Działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza w Polsce to coś, czego podjąć mogą się również Ukraińcy. Możliwość prowadzenia biznesu zapewnia im ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy.

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy, uchodźcy z tego kraju mogą legalnie prowadzić biznes na terenie naszego kraju. Zdaniem ekspertów z kancelarii podatkowej Skłodowscy, to krok w dobrym kierunku, o ile zmiany zostaną uporządkowane.

Działalność gospodarcza także dla Ukraińców

Wojna z Rosją uniemożliwia ukraińskim przedsiębiorcom prowadzenie firm na terenie ich kraju. Dzięki tzw. specustawie (zawierającej specjalne regulacje probiznesowe), obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie naszego kraju na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.

„Umożliwienie obywatelom Ukrainy zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, to dla nich znaczne ułatwienie – spółki z o. o, które do tej pory były najczęściej wybieraną formą rozliczeń, po prostu prowadzi się znacznie trudniej i sporo drożej” – mówi Piotr Kościańczuk, doradca podatkowy i członek zarządu, działającej także w Białymstoku kancelarii Skłodowscy. 

Tym samym obywatele Ukrainy zakładający działalność gospodarczą w Polsce uzyskują prawo do opieki medycznej i innych świadczeń ZUS, ponieważ, tak jak Polacy, mają obowiązek zgłoszenia działalności do ZUS i opłacania składek.

Warunek: PESEL

Ukraińcy przebywający w Polsce są też zobligowani do posiadania numeru PESEL. Taki numer mogą uzyskać w urzędzie gminy, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości. Warunkiem rozpoczęcia działalności jest rejestracja w CEIDG – wniosek o rejestrację można złożyć online (do tego potrzebne będzie jednak posiadanie profilu zaufanego) - za pośrednictwem rządowej strony www.biznes.gov.pl lub bezpośrednio w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy. Rejestracja jest bezpłatna i może trwać do 30 dni, jednak najczęściej odbywa się to szybciej.

„Prowadzenie JDG nie wymaga kapitału na start, przedsiębiorca jest podatnikiem podatku od osób fizycznych PIT i może wybrać najlepszą dla siebie formę opodatkowania. Przedsiębiorca nie musi być podatnikiem VAT, jeśli ma przychody poniżej określonego progu lub sprzedaje wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT, o ile nie sprzedaje usług i towarów, które nie dają prawa do stosowania zwolnienia podmiotowego” – wymienia Piotr Kościańczuk.  „Z punktu widzenia podatku dochodowego, w większości wypadków dla przychodów nieprzekraczających 2 mln euro, wystarczy uproszczona księgowość lub ewidencja.

Nie tylko Jednoosobowa działalność gospodarcza

Forma prowadzenia działalności jest dowolna – prócz jednoosobowej działalności, rejestrowanej w CEIDG, obywatele Ukrainy mogą również założyć dowolną spółkę osobową lub kapitałową, w tym spółkę jawną i partnerską – i zarejestrować ją w KRS.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie 12 marca 2022 roku. Co ważne, regulacje te nie dotyczą wyłącznie osób przybyłych do naszego kraju po 24 lutego 2022 roku. Z rozwiązań tych mogą skorzystać legalnie także ci, którzy przyjechali do Polski przed tą datą.

„To dobry kierunek na jakiś czas, miejmy nadzieję, że te uproszczenia pomogą naszym gościom stanąć na nogi” – ocenia Piotr Kościańczuk. „Oczywiście wszyscy znamy zagrożenia płynące z każdych uproszczeń, rządzący powinni więc jak najszybciej uporządkować te przepisy” – dodaje. 

Czytaj także: Ukraińska produkcja gospodarcza w dół. Fatalne prognozy

PAP/fot. pixabay
 


Autor: Świat Rolnika

Mirosław Maliszewski: Sadownicy chcą podwyżek z powodu inflacji


Autor: Polska Agencja Prasowa

Pracownicy sezonowi na Mazowszu poszukiwani na już


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ubezpieczenia upraw z dużym zainteresowaniem na wschodzie Polski


BULT SMOGOWICZE