PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraińska produkcja gospodarcza w dół. Fatalne prognozy

Ukraińska produkcja gospodarcza w dół. Fatalne prognozy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-18 19:00:00
produkcja gospodarcza

W raporcie opublikowanym przez Bank Światowy stwierdzono, że w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę produkcja gospodarcza tego kraju spadnie o 45,1 procent.

Z kolei wyniki rosyjskiej gospodarki skurczą się o ponad 11 procent. Jako przyczyny tak drastycznego spadku bank wymienia w swoim raporcie zamknięcie firm, zmniejszenie eksportu i uniemożliwienie działalności gospodarczej na dużych obszarach kraju oraz zakłócenie procesu sadzenia i zbiorów w rolnictwie.

Produkcja gospodarcza na Ukrainie spadnie

Bank Światowy oszacował również, że PKB Rosji w 2022 roku spadnie o 11,2 procent z powodu sankcji finansowych nałożonych przez Stany Zjednoczone i ich zachodnich sojuszników na rosyjskie banki, przedsiębiorstwa państwowe i inne instytucje. Ukraińska produkcja gospodarcza mocno ucierpi, ponieważ ponad połowa przedsiębiorstw na Ukrainie jest zamknięta, podczas gdy inne, które nadal funkcjonują, działają znacznie poniżej normalnej wydajności.

Zamknięcie szlaków żeglugowych z Ukrainy przez Morze Czarne odcięło około 90 procent eksportu zboża z tego kraju i połowę jego całkowitego eksportu. W raporcie wymieniane są ogromne zniszczenia w infrastrukturze oraz odpływ siły roboczej jako czynniki negatywnie wpływające na przyszłe wyniki gospodarki Ukrainy.

Szacunki dotyczące zniszczeń infrastruktury, które na początku marca przekroczyły 100 miliardów dolarów - około dwie trzecie PKB Ukrainy w 2019 roku – są już nieaktualne, "ponieważ wojna trwa i powoduje dalsze zniszczenia" – wynika z informacji udostępnionych przez instytucje.

,,Rosyjska inwazja jest ogromnym ciosem dla gospodarki Ukrainy i wyrządziła ogromne szkody w infrastrukturze" – oświadczyła Anna Bjerde, wiceprezes Banku Światowego na Europę i Azję Środkową.

,,Ukraina potrzebuje natychmiast znaczącego wsparcia finansowego" – dodała wiceprezes banku.

Bank Światowy przekazał dotychczas Ukrainie około 923 milionów dolarów w formie kredytów i grantów, a obecnie przygotowuje kolejny pakiet wsparcia w wysokości ponad 2 miliardów dolarów.

produkcja gospodarcza

Czytaj też: Wojna w Ukrainie będzie miała negatywny wpływ na polską gospodarkę

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Le Figaro: Przez Merkel Niemcy uzależniły się od Kremla


Autor: Polska Agencja Prasowa

Blinken: Rosyjska agresja przyniesie głód dla 40-50 mln ludzi


BULT SMOGOWICZE