Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie
24-05-2022
Ekspert: Ceny skupu mleka osiągają rekordowe wzrosty
Ceny skupu mleka są znacznie wyższe niż w ostatnich latach, ale producenci borykają się z wysokimi kosztami produkcji, głównie pasz oraz energii elektrycznej.
Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, skup mleka krowiego w Unii Europejskiej w styczniu 2022 r. był nieco poniżej poziomów ze stycznia 2021 r. (-0,7proc.). W czternastu państwach członkowskich w styczniu 2022 r. odnotowano zmniejszenie dostaw, w tym Irlandii (-4,1 proc.), Niemczech (-2,2 proc.), Francji (-2,2 proc.) i Holandii (-2,7 proc.). W całym roku 2021, w porównaniu z rokiem 2020, skup mleka największy spadek odnotował w Finlandii (o 3,5 proc.), Holandii (o 2,5 proc.) oraz w Bułgarii (01,9 proc.).
Ceny skupu mleka rosną, ale produkcja maleje
Rekordowy wzrost cen mleka. W ciągu roku zdrożało o ponad 40 proc. Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w marcu 2022 r. wyniosła 213,47 zł /1 hl i była wyższa o 40,2 proc. niż w kwietniu 2021 r. Ceny skupu mleka w odniesieniu do marca 2022 r. były o 8,6 proc. wyższe.
,,W styczniu bieżącego roku globalna produkcja mleka była niższa o 1,8 proc. niż w styczniu 2021 r. Spadek produkcji odnotowano u wszystkich największych producentów w Australii o 6,3 proc., w Nowej Zelandii o 6,1 proc., w Stanach Zjednoczonych o 1,6 proc., w Unii Europejskiej o 0,7 proc., a w Wielkiej Brytanii o 1,9 proc” – opisuje Jarosław Malczewski.
Ceny produktów mleczarskich cały czas spadają
Po raz piąty z rzędu odnotowano spadek notowań produktów mleczarskich na nowozelandzkiej giełdzie Global Dairy Trade. Spadki te, póki co nie przekładają się negatywnie na zmiany cen skupu surowca. Podczas aukcji z 17 maja br. ogólny indeks cenowy uległ obniżce o 2,9 proc., co stanowiło piąty już z rzędu spadek notowań po drastycznej obniżce z 3 maja o 8,5 proc.
,,Spadek ogólnego indeksu cenowego spowodował obniżkę notowań w większości dostępnych kategorii produktów mleczarskich. Największy spadek odnotowano w przypadku pełnego mleka w proszku (- 4,9 proc.). Jedyną zaś kategorią, w której wystąpił niewielki wzrost, był bezwodny tłuszcz mleczny (+0,6 proc.). Podczas ostatniej aukcji nie były oferowane maślanka w proszku i laktoza” – dodaje ekspert.
,,Analitycy w najbliższym czasie nie przewidują bezpośredniego wpływu wojny w Ukrainie na światowy handel produktami mleczarskimi. Reperkusje mogą pojawić się później. Uchwały z dnia 12 maja 2022 Gabinetu Ministrów Ukrainy dotyczącej listy importu krytycznego i usunięcia z niej produktów mleczarskich nie powinny wywrzeć dużego wpływu, ponieważ głównym produktem mleczarskim eksportowanym na Ukrainę jest ser, który akurat pozostał. Ponadto oczekuje się w Polsce wzrostu spożycia po przyjęciu do Polski uchodźców wojennych” – ocenia Jarosław Malczewski.
Czytaj też: Ekspert: Umowy spółdzielni mleczarskich są sprawdzane przez UOKiK