PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Ekspert: Umowy spółdzielni mleczarskich są sprawdzane przez UOKiK

Ekspert: Umowy spółdzielni mleczarskich są sprawdzane przez UOKiK

Autor: Kamila Ciężka 2022-05-17 20:00:00

Prezes UOKiK sprawdza, czy umowy spółdzielni mleczarskich są zgodne z przepisami dotyczącymi nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, spółdzielnie mleczarskie od 30 lat doskonale radzą sobie na rynku, notując nieprzerwany wzrost. Osiągnęły sukces i są stabilnymi partnerami dla największych sieci handlowych. UOKIK chce jednak zadbać o ich prawidłowe relacje z dostawcami mleka.

UOKiK bierze pod lupę umowy spółdzielni mleczarskich

Do UOKiK docierają skargi od hodowców na umowy spółdzielni mleczarskich. Obecnie analizowane są umowy i praktyki m.in. OSM Łowicz oraz Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Możliwość zbadania relacji pomiędzy spółdzielnią mleczarską a jej członkami przyniosła nowelizacja ustawy o przewadze kontraktowej w grudniu 2021 r.

,,W przesłanych przez rolników i pozyskanych przez Prezesa Urzędu z innych źródeł umowach spółdzielni mleczarskich znalazły się postanowienia zakwestionowane w raporcie z 2018 r.  Są to między innymi możliwość dowolnej zmiany cennika mleka przez odbiorcę i obniżanie ceny za pełnowartościowe mleko w okresie wypowiedzenia umowy. Dodatkowo hodowcy skarżą się na brak możliwości, na zadanie dostawcy, poddania mleka ocenie jakościowej w niezależnym laboratorium. Zanieczyszczenie mleka różnego rodzaju substancjami może decydować o natychmiastowym rozwiązaniu umowy z rolnikiem i nałożeniu na niego kary umownej, bądź obniżeniu ceny. Wobec tak dotkliwych sankcji, w umowie musi istnieć możliwość obiektywnej weryfikacji parametrów mleka przez niezależne laboratorium. Pojawiły się też skargi na niejasne zasady w stosowaniu kar umownych oraz łatwość natychmiastowego rozwiązania umowy przez spółdzielnią na niedookreślonych zasadach” – tłumaczy Jarosław Malczewski.

UOKiK sprawdzi też inne umowy

Aktualnie Prezes UOKiK prowadzi dwa postępowania wyjaśniające dotyczące spółdzielni mleczarskich Mlekpol i OSM Łowicz. W ramach monitorowania rynku mleka zamierza sprawdzić nie tylko umowy spółdzielni mleczarskich, ale także innych przetwórców mleka, nie tylko tych działających w formie spółdzielni.

,,Od publikacji raportu Urzędu w 2018 roku wiadomo, jak powinny wyglądać prawidłowe umowy przetwórców mleka z dostawcami. UOKiK zachęca spółdzielnie, które jeszcze tego nie zrobiły, do jak najszybszego dostosowania swoich umów do wytycznych. Jednocześnie UOKiK prosi rolników do informowania Urzędu o nieprawidłowościach wykrytych w umowach z mleczarniami” – tłumaczy Jarosław Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Notowania produktów mleczarskich biją rekordy spadków


Wojna na Ukrainie przestała interesować opinie publiczną?

Autor: Świat Rolnika 2022-06-25 20:00:00

Edward Siarka: Musimy wykorzystywać nasze złoto jakim jest węgiel

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-24 15:36:00

Debata IGR: Wojna na Ukrainie, a sytuacja na rynku zbóż

Autor: Tomasz Racki 2022-06-23 19:00:00

BULT SMOGOWICZE