PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Ekspert: Notowania produktów mleczarskich biją rekordy spadków

Ekspert: Notowania produktów mleczarskich biją rekordy spadków

Autor: Kamila Ciężka 2022-05-10 20:00:00

Notowania produktów mleczarskich na nowozelandzkiej giełdzie Global Dairy Trade zaliczyły rekordowo wysoki spadek. To już czwarta z rzędu obniżka.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, spadek ogólnego indeksu cenowego spowodował obniżkę notowań we wszystkich dostępnych kategoriach produktów mleczarskich. Podczas ostatniej sesji GDT sprzedano 25163 ton produktów mleczarskich, co stanowiło wynik o niemal 3 tys. ton wyższy w porównaniu z poprzednią aukcją.

Notowania produktów mleczarskich na GDT spadły

Podczas aukcji z 3 maja br. ogólny indeks cenowy uległ obniżce o 8,5 proc., co stanowiło czwarty z rzędu spadek notowań po obniżce z 19 kwietnia (- 3,6 proc.).  Notowania produktów mleczarskich nie zaliczyły jeszcze tak wysokiej obniżki w ostatnich latach.

,,Nie należy jednak wyciągać zbyt pochopnych, negatywnych wniosków, bo wszystko wskazuje na razie na to, że rynek zaczyna się stabilizować, osiągając poziom cen, którego przekroczenie może okazać się poważną barierą popytową” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Spadek cen, wyższa sprzedaż

Spadek ogólnego indeksu cenowego spowodował obniżkę notowań we wszystkich dostępnych kategoriach produktów mleczarskich. Największy spadek odnotowano w przypadku masła (- 12,5 proc.) oraz odtłuszczonego bezwodnego tłuszczu mlecznego (- 12,1 proc.). Wyniki ostatniej sesji GDT kształtują się następująco:

• Bezwodny tłuszcz mleczny – spadek o 12,1 proc.,

• Masło – spadek o 12,5 proc.,

• Maślanka w proszku – spadek o 6,1 proc.,

• Ser Cheddar – spadek o 8,6 proc.,

• Odtłuszczone mleko w proszku – spadek o 6,5 proc.,

• Pełne mleko w proszku – spadek o 6,5 proc.

,,W kuluarach branży mleczarskiej coraz donośniej słychać głosy o tym, że ceny należy ustalać niemal co tydzień, bo sytuacja zmienia się na tyle dynamicznie. Taki system byłby chyba pierwszym partnerskim ruchem ze strony detalistów, którzy nagle przestali mówić o barierach popytowych, co rusz ogłaszając nowe promocje. Miejmy nadzieję, że na to nie będzie za późno. Najwyższa za to pora, by uzdrowić te relacje, bo są one fundamentem trwałej współpracy” – dodaje Jarosław Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Hiszpańscy producenci mleka dostaną 169 mln euro wsparcia

 


Autor: Świat Rolnika

Wojna na Ukrainie przestała interesować opinie publiczną?


Autor: Tomasz Racki

Debata IGR: Wojna na Ukrainie, a sytuacja na rynku zbóż


Autor: Świat Rolnika

Mirosław Piotrowski: Unia Europejska wymaga reform i zmian


BULT SMOGOWICZE