Talk icon

Informacje

17-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wilki grasują pod Berlinem; wataha jest większa niż sądzono 

Wilki

O tym, że wilki żyją i grasują na zachodnich obrzeżach Berlina, mieszkańcy dowiedzieli się po raz pierwszy jesienią ubiegłego roku. 

W ostatnim czasie wyszło na jaw, że wataha jest najwyraźniej większa, niż się spodziewano. W zeszłym roku wataha wilków osiedliła się w Döberitzer Heide, dobre 30 kilometrów od Alexanderplatz w Mitte. Jednak dzikie zwierzęta na granicy Berlina nie są bezpiecznie. Według doniesień wataha wilków poniosła w ostatnich miesiącach straty przez wypadki drogowe.

Wilki grasują wzdłuż zachodniej granicy Berlina

Od jesieni mieszkańcy Berlina wiedzą, że wilki grasują wzdłuż zachodniej granicy miasta, tuż za Spandau. W zeszłym roku wataha wilków osiedliła się w Döberitzer Heide, dobre 30 kilometrów od Alexanderplatz w Mitte.

Teraz fundacja Heinza Sielmanna, która opiekuje się Döberitzer Heide, informuje: 

“Mówi się, że stado jest większe, niż wcześniej przypuszczano, nawet jeśli nie można mieć całkowitej pewności co do dokładnej liczby zwierząt”. 

Nora Künkler, rzeczniczka fundacji, powiedziała agencji informacyjnej dpa: 

„Obecnie zakładamy, że na terenie obiektu przebywa łącznie osiem wilków”.

Jej przypuszczenia opierają się na obserwacjach dokonanych przez kamerę przemysłową. Jeden lub dwa wilki mogą więc nadal wędrować po Brandenburgii niewykryte. Początkowo, na początku października 2021 r., mówiło się o dwojgu rodzicach i czterech szczeniętach na miejscu.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku mieszkańcy Saksonii rozpoczęli zbiórkę podpisów w sprawie ostrzału wilków.

Wilki

Dwa młode osobniki zostały potrącone przez auta

Jednak dzikie zwierzęta na granicy Berlina nie są bezpiecznie. Według Künkler wataha wilków poniosła w ostatnich miesiącach straty przez wypadki drogowe. Dwa młode wilki zostały potrącone.

Döberitzer Heide to były poligon wojskowy, położony niedaleko granic Berlina, w dzielnicy Spandau i około 30 kilometrów od Alexanderplatz w dzielnicy Berlin-Mitte. Fundacja Heinza Sielmanna nabyła ten teren prawie 20 lat temu i dąży do zachowania miejsc schronienia dla świata roślin i zwierząt.

Według danych fundacji żyje tam prawie 1000 chronionych gatunków zwierząt. Są tu m.in. żubry i konie Przewalskiego. Według Federalnego Ośrodka Dokumentacji ds. Wilków (DBBW), wilki należą do gatunków ściśle chronionych na poziomie europejskim.

Czytaj też: Wilki coraz częściej atakują w Niemczech! Minister reaguje

polskiobserwator.de/fot.Pixabay

 

swiatrolnika.info 2023