PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wilki coraz częściej atakują w Niemczech! Minister reaguje

Wilki coraz częściej atakują w Niemczech! Minister reaguje

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-18 05:00:00
Wilki

W związku z ciągłym wzrostem liczby ataków dokonywanych przez wilki w Niemczech, federalna minister rolnictwa Julia Klöckner (CDU) opowiada się za regionalnymi polowaniami na drapieżniki. Nie chodzi o eksterminację wilka w tym kraju . Jednak jego szybkie rozprzestrzenianie się i rosnąca liczba pęknięć inwentarskich poważnie zagroziły wypasowi zwierząt na niektórych obszarach.

Wilki pojawiają się i atakują pasące się zwierzęta w coraz to nowszych obszarach Niemiec

Niemiecka minister rolnictwa przekazała mediom:

Jeśli nie chcemy zrezygnować z wypasu zwierząt w niektórych regionach, musimy rozpocząć działanie.

W zeszły piątek Federalne Centrum Dokumentacji i Doradztwa w obejmujące wilki i ich aktywność (DBBW) opublikowało ostateczne dane dotyczące szkód za poprzedni rok.

Według DBBW w roku monitoringowym 2019/20 wykryto w Niemczech 128 watah, 39 par wilków i 9 pojedynczych zwierząt terytorialnych (łącznie 176 zajętych terytoriów). Dla porównania: w sezonie 2018/19 było 105 watah, 40 par i 12 pojedynczych zwierząt (157 terytoriów).

W sezonie 2018/19 było 102 terytoriów z łącznie 395 szczeniętami, rekord 2019/20 wyniósł już 117 terytoriów z potomstwem, w których naliczono 436 szczeniąt.

Od 2018/19 do następnego roku liczba terytoriów gdzie wilki (watahy, pary i pojedyncze zwierzęta) były obecne wzrosła o 12 procent., a potwierdzonych szczeniąt o 10 procent.

Rok wcześniej – między 2017/18 a 2018/19 – liczba terytoriów wzrosła o 29 procent, a liczba potwierdzonych szczeniąt wzrosła aż o 44 procent.

Czytaj też: Konfederacja i PiS złożą nową ustawę o broni i amunicji

Wilki mogą spowodować likwidację wypasu w wielu rejonach Niemiec

Jednak niższe wskaźniki wzrostu terytoriów wilkówWilki 023 i szczeniąt nie są powodem do ulgi. Ponieważ podczas gdy liczba wilków wzrosła znacznie mniej niż w poprzednim okresie zbierania, według najnowszych danych DBBW szkody wypasanych zwierząt wzrosły tak samo masowo, jak w poprzednim okresie gdy zebrano.

3959 pasących się zwierząt zostało rannych w 942 atakach w 2020 roku. To o 37 procent więcej niż w 2019 roku (2 894 martwe, zaginione i poważnie ranne zwierzęta). Liczba szkód spowodowanych przez wilki wzrasta znacznie szybciej niż odnotowanych przez nią drapieżników.

W międzyczasie staje się to również coraz bardziej zauważalne finansowo. Podczas gdy w 2018 roku landy wydały 2,38 miliona euro na zapobieganie atakom, w 2019 roku było to już 8,04 miliona euro. W tym samym okresie kwota szkód podwoiła się we wszystkich zainteresowanych krajach związkowych z 232 000 do 418 000 euro.
Jednak na dłuższą metę szkody wyrządzone przez wilki wobec pasących się zwierząt są bardziej znaczące. Nie chodzi tylko o kwestie hodowli przyjaznej zwierzętom, ale przede wszystkim o ochronę różnorodności gatunkowej poprzez wypas na terenach, o które trudno zadbać w inny sposób.

Przy okazji najnowszych danych DBBW wypowiedział się również Niemiecki Związek Rolników (DBV). Najnowsze statystyki prezentowane przez DBBW wskazują na koniec wypasu:

Populacja wilków musi w końcu zostać uregulowana, w przeciwnym razie trzymanie owiec, kóz, koni i bydła na pastwisku stanie się przestarzałe.

agrarheute.com/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


Autor: Emilia Gromczak

Pokazy polowe maszyn rolniczych w Nagradowicach ruszają 12 lipca


Autor: Sebastian Wroniewski

Lubuska Mega Dynia. Ruszyła druga edycja konkursu


BULT SMOGOWICZE