O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

W produktach mięsnych w Australii natrafiono na ślady ASF i pryszczycy

ASF

Niepokojące informację dochodzą do nas z Australii. W tamtejszych produktach mięsnych wykryto ślady ASF oraz pryszczycy.

Cząstki wirusa pryszczycy (FMD) i afrykańskiego pomoru świń znaleziono w produktach mięsnych w Australii. Kraj wszczął alarm i rozpoczął działania w tym kierunku. Obecnie zwiększono monitorowanie i dodatkowe kontrole mięsa i innych produktów zwierzęcych na granicy oraz w sklepach.

ASF pojawił się w produktach mięsnych 

Australia sprawdza między innymi FMD i afrykański pomór świń (ASF), ponieważ choroby wirusowe występują w sąsiednich krajach. Przypominamy, że pryszczyca jest zakaźną i zaraźliwą chorobą. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. FMD może doprowadzić do dużych strat ekonomicznych w przemyśle mięsnym, a także hodowli. Straty te powodowane są upadkami zwierząt z gatunków wrażliwych, kosztami likwidacji ognisk choroby oraz wypłacanych odszkodowań, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu zwierząt.

Cząstki wirusa ASF zostały niedawno znalezione między innymi w Melbourne na produktach wieprzowych importowanych z Chin przez sieć supermarketów. Inny przykład dotyczy odkrycia wołowiny, w przypadku której wynik testu na wirusa pryszczycy był pozytywny. Funkcjonariusze ds. bezpieczeństwa biologicznego przechwycili go na lotnisku od pasażera, który próbował sprowadzić niezgłoszoną wołowinę. Jak narazie zwiększono monitorowanie i dodatkowe kontrole mięsa i innych produktów zwierzęcych na granicy oraz w sklepach. 

ASF Australia

Australia wolna od wirusa

Australijski minister rolnictwa Murray Watt wyjaśnił, że fragmenty wirusa to nie to samo, co żywy wirus. Australia jest nadal wolna od FMD i ASF. Minister podkreślił, że chciałaby, aby tak pozostało i zwrócil uwagę, że  import produktów zwierzęcych jest w rzeczywistości największym ryzykiem wprowadzenia chorób zwierzęcych do kraju.

Fiona Simson, przewodnicząca Krajowej Federacji Rolników (NFF), powiedziała, że ​​najnowsze odkrycia wskazują na potrzebę zwiększenia australijskich systemów bezpieczeństwa biologicznego. Dotyczy to również przeprowadzenia pełnej kontroli wszystkich pasażerów powracających z obszarów ryzyka. Simson wezwał do zwiększenia funduszy na bezpieczeństwo biologiczne, aby lepiej wyposażyć pracowników i systemy pierwszej linii.

Czytaj też: ASF wciąż groźny; EFSA rozpoczyna kampanię podnoszącą świadomość

nieuweoogst.nl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023