Informacje
26-07-2022
Niepokojące informację dochodzą do nas z Australii. W tamtejszych produktach mięsnych wykryto ślady ASF oraz pryszczycy.
Cząstki wirusa pryszczycy (FMD) i afrykańskiego pomoru świń znaleziono w produktach mięsnych w Australii. Kraj wszczął alarm i rozpoczął działania w tym kierunku. Obecnie zwiększono monitorowanie i dodatkowe kontrole mięsa i innych produktów zwierzęcych na granicy oraz w sklepach.
ASF pojawił się w produktach mięsnych
Australia sprawdza między innymi FMD i afrykański pomór świń (ASF), ponieważ choroby wirusowe występują w sąsiednich krajach. Przypominamy, że pryszczyca jest zakaźną i zaraźliwą chorobą. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. FMD może doprowadzić do dużych strat ekonomicznych w przemyśle mięsnym, a także hodowli. Straty te powodowane są upadkami zwierząt z gatunków wrażliwych, kosztami likwidacji ognisk choroby oraz wypłacanych odszkodowań, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu zwierząt.
Cząstki wirusa ASF zostały niedawno znalezione między innymi w Melbourne na produktach wieprzowych importowanych z Chin przez sieć supermarketów. Inny przykład dotyczy odkrycia wołowiny, w przypadku której wynik testu na wirusa pryszczycy był pozytywny. Funkcjonariusze ds. bezpieczeństwa biologicznego przechwycili go na lotnisku od pasażera, który próbował sprowadzić niezgłoszoną wołowinę. Jak narazie zwiększono monitorowanie i dodatkowe kontrole mięsa i innych produktów zwierzęcych na granicy oraz w sklepach.
Australia wolna od wirusa
Australijski minister rolnictwa Murray Watt wyjaśnił, że fragmenty wirusa to nie to samo, co żywy wirus. Australia jest nadal wolna od FMD i ASF. Minister podkreślił, że chciałaby, aby tak pozostało i zwrócil uwagę, że import produktów zwierzęcych jest w rzeczywistości największym ryzykiem wprowadzenia chorób zwierzęcych do kraju.
Fiona Simson, przewodnicząca Krajowej Federacji Rolników (NFF), powiedziała, że najnowsze odkrycia wskazują na potrzebę zwiększenia australijskich systemów bezpieczeństwa biologicznego. Dotyczy to również przeprowadzenia pełnej kontroli wszystkich pasażerów powracających z obszarów ryzyka. Simson wezwał do zwiększenia funduszy na bezpieczeństwo biologiczne, aby lepiej wyposażyć pracowników i systemy pierwszej linii.
Czytaj też: ASF wciąż groźny; EFSA rozpoczyna kampanię podnoszącą świadomość
nieuweoogst.nl/fot.pixabay.com