O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF motorem napędowym importu wieprzowiny przez Chiny

ASF

ASF nadal ma wpływ na produkcję trzody chlewnej w Chinach, a sporadyczne epidemie wirusów w tym kraju są nadal zgłaszane. Pozostaje on głównym motorem krajowego popytu na importowane mięso. Według szacunków opublikowanych w raporcie Meat & Livestock Australia, ASF zniszczyło około 40% populacji świń w Chinach, a odbudowa może potrwać kilka lat.

ASF – wpływ na import

Znaczne niedobory mięsa spowodowane przez epidemięASF 02 ASF doprowadziły do ​​wyższych cen nie tylko wieprzowiny, ale także innych rodzajów mięs. Do końca 2019 roku ceny wielu rodzajów mięsa osiągnęły nowy poziom, ale od tego czasu spadły w wyniku szeregu interwencji rządowych.

Oprócz zapewnienia większego dostępu do rynku dla wielu krajów Chiny obniżyły również stawki celne na niektóre produkty dla różnych krajów, na przykład obniżając taryfę na mrożoną wieprzowinę z 12% do 8% od 1 stycznia 2020 roku. Oprócz zwiększenia importu Chiny wykorzystały również stanowe zapasy mięsa do obniżenia cen poprzez zwiększenie podaży na rynku. W okresie od początku roku do połowy maja na rynek weszło 19 partii wieprzowiny o łącznej objętości około 350 000 ton, a także 2 partie wołowiny i mięsa baraniego o łącznej objętości około 7 000 ton.

Aby jak najszybciej przywrócić przemysł trzody chlewnej, rząd chiński ogłosił ostatnio intensyfikację działań mających na celu zapobieganie i kontrolowanie ASF, w tym bardziej regularne testy i testy na zwierzętach, wprowadzenie systemów ostrzegania o ryzyku oraz bardziej rygorystyczne protokoły transportu i uboju świń.

Czytaj też: Kontenery chłodnicze do przechowywania tusz dzików chorych na ASF

ASF – epidemia w Chinach

ASF to wirus, który od wielu lat stanowi problem producentów trzody. Kiedy dotarł do Chin jesienią 2018 roku nastąpił prawdziwy wybuch epidemii, a oficjalna liczba padłych świń, według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wyniosła 1,1 miliona w 2019 roku. Nieoficjalnie jednak w pierwszym roku epidemii poddano ubojowi prawie 200 milionów świń. W lipcu ubiegłego roku Rabobank oszacował, że co najmniej 40% z 360 milionów świń w tym kraju mogło zostać poddanych ubojowi, a to 140 mln zwierząt. Szacunki holenderskiego banku potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE).

Myślę, że można już mówić o pandemii – powiedział w rozmowie z „Guardianem” Timothée Vergne, profesor Krajowej Szkoły Weterynaryjnej w Tuluzie. Jak dodał, w związku z kryzysem spowodowanym wybuchem COVID-19, spodziewał się spadku doniesień o wybuchach epidemii ASF. Tymczasem liczba zgłoszonych nowych ognisk jest zdecydowanie wyższa od tego, co zostało odnotowane do końca maja 2019.

Eksperci obawiają się również o to, czy Chiny przekazują wszystkie dotychczasowe dane za rok 2020. Wątpliwości te potwierdza Wayne Johnson, weterynarz w firmie Enable Agricultural Technology Consulting, z siedzibą w Pekinie:

Przypadki ASF widzimy tu codziennie, prowincjom z kolei mówi się, żeby ich nie zgłaszały, zatem Chiny z pewnością nie raportują wszystkich przypadków występowania wirusa

– zaznacza Vergne

meatinfo.ru/fot.Pixabay, kalhh/Pxfuel

swiatrolnika.info 2023