PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / ASF wciąż groźny; EFSA rozpoczyna kampanię podnoszącą świadomość

ASF wciąż groźny; EFSA rozpoczyna kampanię podnoszącą świadomość

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-22 15:00:00
ASF

Branża hodowli trzody chlewnej nadal stoi w obliczu poważnego zagrożenia ASF, który powoduje znaczne szkody gospodarcze w Europie i poza nią. 

Ta wysoce zaraźliwa choroba rozprzestrzenia się w regionach Europy, które wcześniej nie były nią dotknięte. UE jest największym eksporterem wieprzowiny i produktów wieprzowych na świecie, z prawie 5 milionami ton eksportowanych towarów rocznie, co czyni ten sektor, jednym z najważniejszych działalności gospodarczych rolnictwa w Europie. Hodowla trzody chlewnej generuje 8,5% całkowitej produkcji sektora rolnego w UE27. Globalny popyt na wieprzowinę wzrasta, co może prowadzić do zwiększenia produkcji w Europie.

ASF atakuje stada świń domowych oraz dzików

Afrykański Pomór Świń (ASF) to wyniszczająca choroba, która atakuje świnie domowe i dziki. Wirus ten jest nieszkodliwy dla ludzi, ale powoduje znaczne zakłócenia społeczno-gospodarcze w wielu krajach. Obszary dotknięte chorobą ponoszą znaczne straty finansowe z powodu utraty zwierząt, ograniczeń w eksporcie zwierząt i mięsa oraz kosztów środków kontroli. Zwalczenie choroby może potrwać kilka lat.

Obecnie w Europie nie ma zatwierdzonych szczepionek przeciwko ASF, więc wybuch epidemii może spowodować ubój dużej liczby świń hodowlanych na dotkniętym obszarze.

Choroba jest nadal obecna w wielu krajach europejskich (Bułgaria, Estonia, Niemcy, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Mołdawia, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Ukraina), dotykając świnie domowe i dziki, chociaż między różnymi obszarami występują istotne różnice.

ASF

Kampania ESFA ma na celu podniesienie świadomości

Ponieważ wybuch ASF może mieć tak niszczycielskie skutki, zapobieganie, wykrywanie i zgłaszanie są kluczem do powstrzymania tej śmiertelnej choroby.

Kampania ESFA ma na celu podniesienie świadomości wśród rolników, weterynarzy i myśliwych poprzez zapewnienie ogólnego zrozumienia zagrożenia, które może być dzielone przez krajowe, regionalne i lokalne organizacje zajmujące się zdrowiem zwierząt. Kampania ma również na celu zwiększenie szybkości zgłaszania i dążenie do zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.

Zestaw materiałów zawiera: uzasadnienie kampanii, infografikę, ulotkę i cztery gotowe posty do wykorzystania w mediach społecznościowych, które można wykorzystać do informowania o objawach ASF, środkach bezpieczeństwa, które należy zastosować i z kim się skontaktować w podejrzanych przypadkach.

Kampania, zainicjowana przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, ma na celu wspieranie krajów sąsiadujących z regionami dotkniętymi chorobą i prowadzenie działań na rzecz zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń w Europie.

Czytaj też: POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF

krir.pl/fot.Pixabay