PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Szczepionka przeciwko ASF już niedługo? To byłby przełom

Szczepionka przeciwko ASF już niedługo? To byłby przełom

Autor: Tomasz Racki 2022-04-28 09:02:00
Szczepionka przeciwko ASF

Szczepionka przeciwko ASF przeszła kolejne testy bezpieczeństwa na drodze do dojrzałości rynkowej. Naukowcy z USA są dobrej myśli.

Tymczasem ASF cały czas daje o sobie znać. W Meklemburgii-Pomorzu Przednim potwierdzono dwa nowe przypadki u dzików w okręgu Ludwigslust-Parchim. Znaleziska te będą skutkować poszerzeniem dotychczasowego obszaru ochronnego. Obecnie trwa również budowa drugiego ogrodzenia mającego chronić przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń.

Szczepionka coraz bliżej?

Naukowcy z Działu Badań Rolniczych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (ARS) ogłosili, że kandydatka na szczepionkę przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) przeszła ważny test bezpieczeństwa wymagany do zatwierdzenia przez organy regulacyjne. To przybliża kandydata na szczepionkę o krok do komercyjnego zastosowania.

Szczepionka przeciwko ASF przeszła test, który jest ważnym kamieniem milowym w serii badań bezpieczeństwa. Nowe wyniki pokazują, że kandydat na szczepionkę USDA nie powraca do normalnej zjadliwości po wstrzyknięciu świniom. Ten test na powrót do zjadliwości jest konieczny, aby upewnić się, że atenuowana forma wirusa ASF w szczepionce nie powróci do swojego pierwotnego stanu.

„Dzięki temu badaniu bezpieczeństwa szczepionka przeszła kolejny krok w kierunku dojrzałości rynkowej” – powiedział starszy naukowiec ARS Manuel Borca. Te badania bezpieczeństwa są również niezbędne do uzyskania zezwolenia na stosowanie w Wietnamie i prawdopodobnie w innych krajach na całym świecie. Jednak przyszłe wykorzystanie komercyjne ostatecznie zależy od zatwierdzenia przez władze ds. zdrowia zwierząt w każdym kraju.

Szczepionka przeciwko ASF dla USDA

„Bardzo trudno jest przewidzieć, w jaki sposób presja selekcyjna może spowodować, że żywa atenuowana szczepionka ponownie stanie się zjadliwa” – powiedział główny naukowiec ARS, Douglas Gladue. „W przypadku tego konkretnego kandydata na szczepionkę, zwanego ASFV-G-DI177L, usunęliśmy gen, co utrudnia wirusowi po prostu ponowne wstawienie genu. Zakładamy więc, że powrót do pierwotnej formy jest mało prawdopodobny, ale test i tak trzeba przeprowadzić.”

Atenuowany szczep szczepionkowy zachowuje znaczną część swojego genomu i może zmieniać się genetycznie pod wpływem różnych okoliczności zewnętrznych. Wszystkie żywe atenuowane szczepionki są osłabionymi wersjami wirusa, które można stosować jako szczepionkę, ponieważ żywy wirus szczepionkowy nie wywołuje choroby i nadal nadaje odporność. Szczepionka przeciwko ASF będzie przecbodzić dalsze testy.

Czytaj również: FAO: Trwająca wojna zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia wirusa ASF

Agraheute/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Epidemiczna biegunka świń – ostra i zakaźna choroba atakująca stado 


Autor: Polska Agencja Prasowa

ASF wykryty w Niemczech, zaledwie 6 km od francuskiej granicy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Główny Lekarz Weterynarii: W tym roku nie było ogniska ASF u świń


BULT SMOGOWICZE