Talk icon

Informacje

26-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ukraina nie wierzy, że Zachód siłą odblokuje ukraińskie porty

ukraińskie porty

W środę w Davos ukraiński minister spraw zagranicznych Kułeba podkreślił, że nie wierzy, że Zachód pomoże odblokować ukraińskie porty. 

Ukraiński minister zwrócił uwagę, że jeżeli NATO nie zamknęło nieba nad Ukrainą w najtragiczniejszych momentach wojny, to dlaczego miałoby otworzyć teraz Morze Czarne, aby produkty rolne mogły być swobodnie eksportowane z Ukrainy. Podkreślił, że nie wierzy w tej kwestii w pomoc Zachodu. 

Wielka Brytania deklaruje się w odblokowaniu portów

W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania ukraińskiego prezydenta z brytyjskim premierem. Tematem spotkania były m.in. ukraińskie porty. Jak wskazał Johnson, Wielka Brytania zwiększy wysiłki, aby ukraińskie porty zostały odblokowane. 

"Przywódcy rozmawiali o nikczemnej blokadzie Odessy, największego portu żeglugowego Ukrainy przez (prezydenta Rosji Władimira) Putina. Premier zdecydował podwoić wysiłki w celu dostarczenia niezbędnej żywności i pomocy humanitarnej dla ludności Ukrainy oraz zapewnienia, że kraj ten będzie mógł eksportować swoje produkty do reszty świata"  – napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

"Przywódcy zgodzili się co do tego, że społeczność międzynarodowa musi pozostać zjednoczona w potępieniu barbarzyństwa Putina. Premier powiedział, że każdy kraj ma obowiązek pomóc Ukrainie w jej walce o wolność, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie"  – dodano.

ukraińskie porty Kułeba

Kułeba: Nie wierzę, że Zachód siłą odblokuje ukraińskie porty

"Nie wierzę, że Zachód odważy się na siłowe odblokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym"  powiedział w środę w Davos ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Jeżeli NATO nie zamknęło nieba nad Ukrainą w najtragiczniejszych momentach wojny, to dlaczego miałoby otworzyć teraz Morze Czarne, aby produkty rolne mogły być swobodnie eksportowane z Ukrainy?"  powiedział dyplomata, odnosząc się do pomysłu organizacji konwojów wojskowych eskortujących z blokowanych przez Rosję portów ukraińską żywność.

Dodał, że nawet jeśli uda się podpisać jakikolwiek dokument regulujący tę kwestię, problemem będzie brak możliwości zaufania Kremlowi.

"Nawet jeśli podpiszą gwarancję swobodnego transportu, nie oznacza to, że zostanie ona udzielona. W każdej chwili mogą złamać umowę"  powiedział.

Czytaj również: Rosja w perfidny sposób wykorzystuje przejęte ukraińskie porty

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022