PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Wielka Brytania zwiększy wysiłki, aby odblokować ukraińskie porty

Wielka Brytania zwiększy wysiłki, aby odblokować ukraińskie porty

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-24 07:30:00
ukraińskie porty

Tematem rozmów prezydenta Zełenskiego i premiera Wlk. Brytanii były ukraińskie porty. Chodzi o ich odblokowanie w celu wznowienia eksportu.

Premier Boris Johnson w rozmowie, którą w niedzielę wieczorem odbył z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zapewnił, że Wielka Brytania zwiększy wysiłki w celu odblokowania ukraińskich portów, tak aby Ukraina mogła znowu eksportować żywność. Przywódcy zwrócili uwagę, że społeczność międzynarodowa musi pozostać zjednoczona. 

Rozmowy ukraińsko-brytyjski

Brytyjski premier rozmawiał z prezydentem Ukrainy o portach. Jak wskazał Johnson, Wielka Brytania zwiększy wysiłki, aby ukraińskie porty zostały odblokowane. 

"Przywódcy rozmawiali o nikczemnej blokadzie Odessy, największego portu żeglugowego Ukrainy przez (prezydenta Rosji Władimira) Putina. Premier zdecydował podwoić wysiłki w celu dostarczenia niezbędnej żywności i pomocy humanitarnej dla ludności Ukrainy oraz zapewnienia, że kraj ten będzie mógł eksportować swoje produkty do reszty świata"  napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

"Przywódcy zgodzili się co do tego, że społeczność międzynarodowa musi pozostać zjednoczona w potępieniu barbarzyństwa Putina. Premier powiedział, że każdy kraj ma obowiązek pomóc Ukrainie w jej walce o wolność, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie"  – dodano.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło w piątek Rosję o to, że używa żywności jako broni i wezwało ją do natychmiastowego zakończenia blokady ukraińskich portów.

ukraińskie porty blokada

Ukraińskie porty zablokowane 

„Miliony ton żywności są teraz zablokowane w Odessie. A to potencjalnie oznacza dramatyczną sytuację w wielu krajach na całym świecie. Dotyczy to zwłaszcza krajów rozwijających się. Z kolei Rosja jest w pełni odpowiedzialna za tę sytuację” – powiedział Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił, że UE zrobi wszystko, co możliwe, aby rozwiązać problem katastrofy żywnościowej na świecie.

Według premiera część zapasów wywieziono transportem drogowym i kolejowym, inne są pod ostrzałem lub przejęte przez rosyjskie wojsko. Premier podkreślił, że ukraińskie porty blokady to dla Ukrainy strata dzienna 170 mln dolarów. 

Sprawdź również: Rosja w perfidny sposób wykorzystuje przejęte ukraińskie porty

fot.pixabay.com


Kosmiczna turystyka będzie miała negatywny wpływ na klimat

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 10:00:00

Ukraińskie zboże na rosyjskim statku. Ukraina prosi Turcję o interwencję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-01 23:00:00

Kombajniści i sprzęt pilnie potrzebni do żniw na Ukrainie

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 21:30:00

BULT SMOGOWICZE