Informacje
15-08-2022
Turki, czyli aksamitki, albo po prostu śmierdziuchy to jeden z najpopularniejszych gatunków kwiatów, jakie możemy uprawiać w ogrodzie.
Ten gatunek kwiatów nie posiada specjalnych wymagań i jest bardzo łatwy w uprawie. Ponadto maj właściwości lecznicze. Aksamitki znane również jako urki, albo śmierdziuchy. Rodzaj ma 50 gatunków, które różnią się kolorem i wielkością płatków. W warunkach naturalnych rosną na słonecznych obszarach Ameryki Północnej i Afryki. Mogą tworzyć małe zielone kępy, ale niektóre z nich czasami przekraczają 150 cm.
Charakterystyka rośliny
Turki występujące naturalnie rodzaju rozpierzchłego albo wąskolistnego, preferują miejsca wilgotne, ale w ogrodzie mają do czynienia z relatywnie suchymi rabatami. Aksamitki kwitną wczesnym latem, gdy zakwitają na jeden kolor lub w wielobarwnie. Kwiatostany utrzymują się do późnej jesieni i mogą być intensywnie wybarwione: żółte, pomarańczowe, brązowe, a nawet podpalane. Turcy wydzielają charakterystyczny cytrusowy zapach, który może przypominać zapach skórki grejpfruta.
Śmierdziuchy mają charakterystyczny zapach, który nie wszystkim się podoba. Jest to jednak zaleta, ponieważ zapobiega niszczeniu roślin przez szkodniki, takie jak krety i gryzonie. Są również naturalnymi wrogami nicieni, ponieważ najpierw specyficzny zapach je przyciąga, to przyczepiają się do korzeni i giną. Z drugiej strony bardzo pospolita aksamitna warstwa liści chroni roślinę przed łuszczącymi się owadami. Dlatego dobrze sprawdza się we współkulturze, jeśli chodzi o pomidory i róże. Jest również skuteczny przeciwko mszycom.
Turki są chętnie jedzone przez ślimaki
Turki są bardzo proste w uprawie, ale należy pamiętać, że wolą nasłonecznione miejsca, najlepiej od południowej strony, półcień może przysporzyć im kłopotu we wzroście. Ziemia powinna być żyzna i dobrze przepuszczająca, ale można również zasadzać kwiaty na gorszej jakościowo ziemi. Do doniczkowania wystarczy zwykła ziemia ogrodowa. Wysiew aksamitek w gruncie jest silnie uzależniony od odmiany, zwykle z rozstawem około 25-30 cm dla odmian niskich, a dla odmian wysokich.
Wymagania glebowe nie są duże – konieczne jest przygotowanie podłoża o umiarkowanie żyznej glebie, wyposażonej na dnie w warstwę drenażową. Glebę należy spulchnić na głębokość około 15 cm.
Czytaj również: Mlecz zwyczajny – pospolity chwast mylony z mniszkiem lekarskim
Tygodnik-rolniczy/fot.pixabay