O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-06-2022

Autor: Michał Rybka

Mlecz zwyczajny – pospolity chwast mylony z mniszkiem lekarskim

mlecz zwyczajny

Mlecz zwyczajny zwany też polnym należy do jednych z najbardziej popularnych chwastów występujących na terenie całego świata. Bywa mylony z mniszkiem lekarskim.

Na początku trzeba zaznaczyć różnice pomiędzy mniszkiem a mleczem. Różnica jest o tyle ważna, że właściwości lecznicze ma tylko jedna z tych roślin. Mniszek lekarski nazywany również mniszkiem pospolitym lub dmuchawcem, porasta łąki, pastwiska, przydrożne trawniki i ogrody m.in. całej Europy. I to właśnie on jest mylony mylony z mleczem zwyczajnym, który nie posiada żadnych właściwości leczniczych ani zdrowotnych.

Mlecz produkuje średnio 4700 nasion

Mlecz zwyczajny jest w stanie osiągnąć wysokość do 1,2 m. Jego łodyga jest wzniesiona, pusta w środku, o powierzchni kreskowanej, zielonej i miejscami fioletowo nabiegłej. Zawiera w sobie również sok mleczny. Natomiast jego dolne liście wyrastają na szeroko oskrzydlonym ogonku, Są pierzastodzielne, o strzałkowatej nasadzie i trójkątnym odcinku szczytowym. Górne są siedzące i przeważnie niepodzielone. Liście również zawiera sok mleczny. Zobacz też listę najpopularniejszych chwastów w Polsce.

Kwiaty mlecza zwyczajnego są jasnożółte i zebrane w bardzo nieliczne koszyczki, które wyrastają na krótkich szypułkach. Kwiaty znajdujące się w koszyczku są obupłciowe i mają kolor od jasnożółtego do brunatnożółtego. Na jednym mleczu jest w stanie powstać do 4700 nasion. Jednak natura zna i takie przypadki, w których roślina może ich wytworzyć nawet 100 tys.

mlecz zwyczajny

Mlecz zwyczajny nie posiada właściwości leczniczych

Wokół mlecza zwyczajnego narosło kilka mitów. Jeden z nich głosi, że ów mlecz jest niezwykle szkodliwą i toksyczną rośliną. Badania naukowców skutecznie obalają ten mit. 

Ta roślina nie jest trująca ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Mit powstał na bazie przesłanek, jakoby ta roślina kumulującą azot i na glebach wyjątkowo bogatych w azot w powodowała zatrucie tym pierwiastkiem u zwierząt (szczególnie u bydła), których dieta była nieurozmaicona i oparta wyłącznie na mleczu. To wszystko jest fikcją. Co więcej, człowiek po przypadkowym spożyciu mlecza nie będzie musiał korzystać z pomocy lekarskiej.

Czytaj też: Czosnek niedźwiedzi oraz jego wyjątkowe właściwości prozdrowotne

źródła: gazetasenior.pl, wikipedia.org.pl/ fot. wikipedia.org.pl


 

swiatrolnika.info 2023