Talk icon

Informacje

22-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Turcja: Eksport zboża z Ukrainy tematem czterostronnej rozmowy

Eksport zboża

Eksport zboża z Ukrainy przez Morze Czarne będzie tematem przyszłotygodniowej rozmowy w Stambule między Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ.

O spotkaniu poinformowała turecka gazeta "Milliyet", a także stacja telewizyjna CNN Turk. Dziennik powołał się na źródła w otoczeniu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Według gazety nie jest wykluczone, że Erdogan i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezmą udział w spotkaniu.

Korytarz humanitarny na Morzu Czarnym

Tymczasem kanał telewizyjny Haberturk poinformował, że do Rosji uda się w tym tygodniu delegacja wojskowych tureckich, by rozmawiać tam o możliwym korytarzu morskim, który umożliwi eksport zboża. Również ta stacja zapowiada czterostronne spotkanie w Stambule. Haberturk wymienia Erdogana i Guterresa jako uczestników rozmów czterostronnych i zapowiada, że odbędą się one w ciągu 10 dni.

Źródła cytowane przez Haberturk poinformowały o planie utworzenia trzech korytarzy morskich w czterech portach Ukrainy nad Morzem Czarnym, w tym w Odessie. Tą drogą miałby przebiegać transport około 30-35 mln ton zboża.

Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są one blokowane przez rosyjskie okręty. 30 maja ukraiński minister rolnictwa Taras Wysocki poinformował, że Rosjanie nielegalnie wywieźli z okupowanych terenów Ukrainy blisko 500 tys. ton zboża.

Rosja blokując eksport zboża, skazuje ludzi na śmierć

Warto przypomnieć słowa szefa MSZ Włoch Luigiego Di Maiom który stwierdził, że „blokując eksport zboża z Ukrainy, Rosja skazuje miliony ludzi na śmierć”. Zaznaczył również, że kryzys żywnościowy, który już wcześniej panował w różnych częściach świata, może z powodu wojny na Ukrainie przekształcić się w kryzys światowy, jeśli nie dojdzie do szybkiej interwencji. Ostrzegł przed konsekwencjami takiego postępowania, w tym przed masową migracją.

"Oczekujemy od Rosji bardzo jasnych i konkretnych sygnałów, ponieważ zablokowany eksport oznacza trzymanie jako zakładników i skazywanie na śmierć milionów dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy są daleko od frontu konfliktu" – oświadczył włoski minister na wspólnej konferencji prasowej z dyrektorem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Qu Dongyu.

"Rosja, używając żywności jako broni wojennej, plami się następnymi zbrodniami, które nakładają się na inne okrucieństwa popełnione na ziemi ukraińskiej, jakie widzą wszyscy" – stwierdził Di Maio.

Zaznaczył również, że kryzys żywnościowy, który już wcześniej panował w różnych częściach świata, może z powodu wojny na Ukrainie i poprzez zablokowany eksport zbóż, przekształcić się w kryzys światowy, jeśli nie dojdzie do szybkiej interwencji.

"Kryzys ten może przynieść jeszcze bardziej katastrofalne skutki w już słabych państwach, doprowadzić do nowych wojen, coraz bardziej masowych i trudnych do zarządzania fal migracyjnych" – mówił szef włoskiej dyplomacji.

Czytaj również: Rosja wie, jak kraść więcej zboża z Ukrainy. Uruchomią porty w okolicach Chersonia

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022