PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Wiemy, ile ton zboża z obwodu ługańskiego ukradli Rosjanie

Wiemy, ile ton zboża z obwodu ługańskiego ukradli Rosjanie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-21 15:30:00
Rosjanie

Rosjanie w celu kradzieży zboża z obwodu Ługańskiego zbudowali linię kolejową do Starobilska – poinformował o tym Serhij Haidai.

„Kompleks rolno-przemysłowy regionu to 1152 przedsiębiorstw rolnych, z czego 855 to małe gospodarstwa. Każdego roku produkowali ponad milion ton zboża, 600 000 ton słonecznika, 3 000 ton mięsa, prawie 20 000 ton mleka i 24 miliony jaj. Aby przetransportować zboże ze Starobielska do Rosji, nawet kolej została szybko zorganizowana” – czytamy w oświadczeniu szefa Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Kradzież zboża postępuje

Odnotowano, że w ciągu ostatnich dwóch lat państwo udzieliło chłopom obwodu ługańskiego prawie 320 mln hrywien pomocy w ramach „Programu wsparcia producentów rolnych”. Dzięki tym środkom w Rubiżnym zbudowano najnowocześniejszy elewator z własną torami kolejowymi, w którym jednocześnie przechowywano 30 000 ton zboża.

Rosjanie zniszczyli infrastrukturę, zajęli mienie większości gospodarstw rolnych i wyeksportowali ukraińskie zboże. W rzeczywistości skala zbrodni okupantów jest wielokrotnie większa: z regionalnych spichlerzy wywieźli 15 000 ton słonecznika i 10 000 ton zboża.

Rosjanie dokonują zbrodni wojennych

Jednocześnie kolaboracyjny rzad sprowadza zboże do przyszłego zasiewu, oferując rolnikom „dogodne warunki skupu” – 8 tys. rubli rosyjskich, podczas gdy Ukraina płaciła 8,6 tys. hrywien za tonę produktów. A teraz w planach są rekordowe zbiory pszenicy ozimej – prawie milion ton zboża. Zima, czyli zasiane jesienią na polach spokojnego ukraińskiego obwodu Ługańskiego.

W rzeczywistości producenci otrzymają tylko 30 proc. kosztów zboża w rublach. Eksperci rozumieją, że za pomocą tych środków nie można przeprowadzić kampanii siewnej na zbiory w 2023 roku.

„Na szczęście 10 przedsiębiorstw rolnych zdołało, choć nie do końca, uratować swój majątek i korzystając z państwowego programu relokacji gospodarstw, rozlokowało produkcję w bezpiecznych rejonach Ukrainy. Prawdziwi patrioci Ługańska, zawsze wspierali naszych Obrońców i nawet w tak trudnych warunkach już za prawie milion hrywien udzielili pomocy humanitarnej naszym rodakom i Siłom Zbrojnym Ukrainy. Rosjanie nas nie pokonają” – powiedział Gajdai.

Czytaj również: Rosjanie tylko w maju ukradli ukraińskie zboże za 70 mln euro

Agronews/fot.pixabay