O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Morski obrót handlowy na Ukrainie zniszczony w 90% przez wojnę

morski obrót handlowy

Morski obrót handlowy na Ukrainie jest całkowicie zniszczony. Kraj stracił 90% morskiego obrotu, większość portów jest zamknięta. 

W piątek wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow poinformował na briefingu, że Ukraina straciła 90% morskiego obrotu towarowego z powodu rosyjskiej agresji, gdyż większość portów kraju jest zamknięta lub zablokowana. Teraz bez ograniczeń można korzystać tylko z portów na Dunaju.

Zniszczony morski obrót handlowy na Ukrainie

Ukraiński resort infrastruktury poinformował, że morski obrót handlowy został zniszczony w 90%. W piątek wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow zwrócił uwagę na briefingu, że w czasach pokoju 75% obrotu towarowego Ukrainy odbywało się drogą morską. Pod koniec lutego portal internetowy agronews.ua przekazał, że według Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, Marynarka Wojenna Rosji zamknęła obszar w północno-zachodniej części Morza Czarnego, rzekomo w celu „operacji antyterrorystycznej”.

Podkreślił, że od agresji rosyjskiej 24 lutego statki nie mogą już wypływać z portów w Jużnem, Czarnomorsku i Biełogrodzie nad Dniestrem w obwodzie odeskim, a także w Mikołajowie, Odessie oraz Olbii w obwodzie mikołajowskim.

morski obrót handlowy

Dostępne są tylko porty na Dunaju

„Teraz bez ograniczeń można korzystać tylko z portów na Dunaju, które są w stanie zapewnić eksport i import nie więcej niż 10 proc. obrotu towarowego, który w czasie pokoju przypadał na wszystkie morskie porty handlowe” – powiedział Waśkow. 

Waśkow dodał, że resort infrastruktury podjął kroki, by zwiększyć przepustowość portów dunajskich i wzmocnić tamtejszy morski obrót handlowy.

„W kwietniu w porównaniu z lutym tego roku wyniki zwiększyły się prawie 4-krotnie. W kwietniu eksport i import wyniósł jakieś 850 tys. ton, z czego 450 tys. ton to ładunki rolnicze. Ale w porównaniu z czasem pokoju jest to do 15 proc. całego obrotu handlowego” – powiedział.

Dodał, że jeśli uwzględnić obroty handlowe przez zachodnie granice Ukrainy koleją lub ciężarówkami, kraj może wysłać i przyjąć jedynie około 35 proc. ilości towarów sprzed wybuchu wojny.

Handel nie może także odbywać się Dnieprem, gdyż śluza w Kachowce w obwodzie chersońskim została zajęta przez siły rosyjskie.

Przeczytaj również: Rosja w perfidny sposób wykorzystuje przejęte ukraińskie porty

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023