Talk icon

Informacje

10-05-2022

Autor: Michał Rybka

Minister Kowalczyk gościł Dyrektora Generalnego FAO

FAO

Trwa 33. Sesja Regionalnej Konferencji FAO dla Europy. W jej ramach doszło do spotkania na najwyższym szczeblu, gdzie zostały omawiane najważniejsze kwestie. 

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się 9 maja z dyrektorem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Qu Dongyu, który będzie gościł w Polsce przez kilka najbliższych dni w związku z 33. Sesją Regionalnej Konferencji FAO dla Europy. Sesja rozpoczyna się już dzisiaj w Łodzi w i potrwa do 13 maja.

Bezpieczeństwo żywnościowe oraz zrównoważony rozwój 

Szef polskiego resortu rolnictwa na spotkaniu poruszył najpilniejsze kwestie dotyczące rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wspomniano również o współpracy między Polską a FAO w najbliższej przyszłości. 

„Spotykamy się w trudnym czasie dla realizacji ambitnych celów, które postawiliśmy sobie w procesie realizacji Agendy 2030 jako społeczność międzynarodowa. Procesy transformacji systemów żywnościowych w kierunku bardziej zrównoważonych są zagrożone w wyniku pandemii COVID-19 i wzrostu cen środków produkcji, a agresja Rosji na Ukrainę to kolejny czynnik zagrażający światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu” – zaznaczył wicepremier Henryk Kowalczyk.

Ponadto minister rolnictwa i rozwoju powiedział otwarcie, że w obliczu przemian geopolitycznych Polska oczekuje wsparcia ze strony Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Współpraca miałaby polegać na profesjonalnym wysyłaniu analiz i propozycji rozwiązań dotyczących wsparcia rolnictwa w Ukrainie oraz łagodzenia niekorzystnych skutków wojny dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

FAO

FAO docenia rolę Polski w kwestii producenta żywności

Dyrektor generalny Qu Dongyu stwierdził, że już przed okresem pandemii świat stanął na skraju zagrożenia związanego z bezpieczeństwem żywnościowym. Jednakże wojna na Ukrainie znacznie przyspieszyła deficyt żywnościowy w różnych częściach świata oraz globalny wzrost cen. Wartym zaznaczenia jest fakt, że Qu Dongyu docenia i podkreśla rolę Polski w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w regionie.

Z kolei wicepremier Kowalczyk złożył deklarację gotowości do współpracy z FAO na rzecz przeciwdziałania skutkom wojny w Ukrainie. Przykładem tego może być przedstawienie polskiego projektu na rzecz realizacji celu zrównoważonego rozwoju nr 2 o nazwie „zero głodu”.

Dyrektor Generalny Qu Dongyu ma zaplonowane spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.

Czytaj także: FAO wesprze finansowo ukraińskich rolników

źródła:gov.pl/fot.gov.pl

swiatrolnika.info 2023