O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Monika Przeworska: Musimy zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe Polski

Monika Przeworska

Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w programie na antenie TV Trwam. Wypowiedziała się na temat bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

Zdaniem dyrektor IGR kolejne polskie rządy nie dbały o Polskę pod względem bezpieczeństwa żywnościowego, militarnego czy energetycznego. „To, co teraz widzimy, jest pokłosiem bardzo źle prowadzonej polityki. Powinniśmy zacząć głośno mówić o tym, co zrobić, aby bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce i Europie było zachowane” – dodała.

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski

Zdaniem Moniki Przeworskiej powinniśmy zacząć się skupiać na własnych interesach, ponieważ Polska musi uzyskać bezpieczeństwo żywnościowe, trzeba skoncentrować się na tym, jak dobrze prowadzić politykę rolną. Dodała, że problemy polskiego rolnictwa zmieniły się diametralnie po 24 lutego.

„Sytuacja, w jakiej się znajdujemy, drastycznie różni się od naszych rozmów, które miały miejsce przed 24 lutym bieżącego roku. Sytuacja geopolityczna na całym świecie diametralnie się zmieniła. Ostatnie dziesięciolecia żyliśmy w fali pokoju. Myślę, że przyzwyczailiśmy się do bardzo cieplarnianego życia i zapomnieliśmy, jak ważne są trzy filary bezpieczeństwa, wśród których jest bezpieczeństwo żywnościowe. Niestety bezpieczeństwo żywnościowe od lat było spychane na margines. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, iż żywności w sklepach, na targach jest bardzo dużo – mówiła Monika Przeworska.

„Dotychczas nie dbaliśmy o to, aby być obszarem, który będzie bezpieczny żywnościowo, militarnie czy energetycznie. To, co teraz widzimy, jest pokłosiem bardzo źle prowadzonej polityki. Powinniśmy zacząć głośno mówić o tym, co zrobić, aby bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce i Europie było zachowane. Uważam, że powinniśmy wychodzić od siebie i skupić się przede wszystkim na własnych interesach. Jeśli Polska chce zatem uzyskać bezpieczeństwo żywnościowe, musi skoncentrować się na tym, jak dobrze prowadzić politykę rolną, która ma bezpośrednie przełożenie na to, jak wygląda polskie rolnictwo. Chodzi o to, aby polskie gospodarstwa mogły się rozwijać i produkować, ale żeby produkcja była dla nich opłacalna. Coraz częściej stoi to pod dużym znakiem zapytania” – podkreśliła.

Monika Przeworska

Monika Przeworska i Marek Miśko na antenie TV Trwam

Monika Przeworska nie była jedynym gościem, na antenie TV Trwam. Marek Miśko z Fundacji Polska Ziemia zwrócił uwagę na kwestie transportu towarów. Zdaniem przedstawiciela Fundacji ważna jest możliwość transportowania towarów, czyli z jednej strony importowania, a z drugiej strony eksportowania.

„Ukraina, która przez setki lat uchodziła za spichlerz Europy, w tym roku nie wyprodukuje tyle, ile by chciała (…). Być może Polsce, Europie nie grozi głód jako taki, ale żywność absolutnie będzie droga” – wskazał Marek Miśko.

„Od kilku lat trwa kampania zohydzania i budowania nienawiści wobec dwóch filarów. Pierwszym z nich jest polska obronność. Kiedy tylko powstał pomysł stworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, natychmiast wylał się wielki hejt przeciwko młodym Polakom, którzy chcieli się szkolić, aby móc być lepiej przygotowanym do obrony Ojczyzny. Widzieliśmy obrażanie w internecie, prasie niemieckojęzycznej. Widać, że pomysł ich zabolał, bo jak Niemców i Rosjan coś boli, to mówią o tym za pomocą aktorów, celebrytów, dziennikarzy, których przeszłość jest nam od dawna znana. Drugim z filarów są rolnicy. Epitety, z którymi musieli się spotykać polscy rolnicy, nie są do powtórzenia. Trzeba zwrócić uwagę, w jaki sposób celebryci od mordowania nienarodzonych dzieci, bo to jest jedna klika, wypowiadali się przeciwko polskiej Straży Granicznej, która broniła granic przed najazdem nielegalnej migracji z Białorusi” – oznajmił.

Czytaj również: Monika Przeworska: Nastroje w rolnictwie są najgorsze od 30 lat

RadioMaryja/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023