PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / FAO wesprze finansowo ukraińskich rolników

FAO wesprze finansowo ukraińskich rolników

Autor: Michał Rybka 2022-03-23 11:00:00
FAO

FAO nie ma zamiaru zostawiać ukraińskich rolników na pastwę losu i w tym celu udzieli im pomoc finansową w wysokości 50 mln dolarów.

Wojna na Ukrainie wpływa na bezpieczeństwo żywnościowe najsłabszych gospodarstw wiejskich. Czytamy o tym w komunikacie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa – informuje zagraniczny portal EastFruit.

Ukraińscy rolnicy boleśnie odczują skutki wojny

Wyliczenia analityków wskazują na to, że konflikt za naszą wschodnią granicą dotknie 18 mln osób, w tym do 6,7 mln nowych osób, którzy zostali przesiedleni wewnątrz kraju.

„Dla społeczności wiejskich konflikt prowadzi do przesiedleń na dużą skalę, zaostrzając istniejące problemy i niszcząc środki rolne rolników” – brzmi fragment raportu FAO.

Jedną z najbardziej poszkodowanych grup społecznych będą właśnie rolnicy. Prognozy wskazują na to, że kryzys dotknie społeczność wiejską w każdym regionie Ukrainy. 

Według prognoz na kryzysie ucierpi ludność wiejska we wszystkich regionach Ukrainy.

FAO

FAO nie zapomni o najmniejszych rolnikach

FAO opracowało Plan Szybkiego Reagowania na marzec-maj 2022 r., w ramach którego planuje się na początek pomoc w wysokości 50 mln USD dla 240 tys. mieszkańców wsi na Ukrainie. W dłuższej perspektywie planuje się nawet potrojenie tej kwoty.

Określono, że organizacja dostosuje ukierunkowanie pomocy, biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację, analizę istniejących problemów oraz wyniki szybkiej oceny potrzeb.

FAO chce się skupić na drobnych rolnikach rozsianych po całym kraju, którzy zdecydowali się nie opuszczać swoich miejsc zamieszkania. Pomoc ma popłynąć też do rodziny goszczących, które zamierzają uprawiać swoje pola i przy tym ratować zwierzęta gospodarskie i nie zawieszać produkcji rolnej.

„W ramach planu szybkiego reagowania chcemy zapewnić wielozadaniową pomoc pieniężną w celu zaspokojenia pilnych potrzeb oraz, tam gdzie to konieczne i możliwe, w połączeniu ze wsparciem utrzymania opartym na rolnictwie rzeczowym do produkcji żywności” – podkreśla Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

Czytaj także: Eksport zboża z Ukrainy leci na łeb na szyję. Gigantyczne spadki

źródła: polskiesadownictwo.pl/ fot. pexels
 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ustawa o rolnictwie ekologicznym z większością senackich poprawek


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu


Autor: Magdalena Podgórska

Kowalczyk: ukraińskie zboże może spowodować krótkotrwałe wahania cenowe


BULT SMOGOWICZE