Talk icon

Informacje

26-03-2022

Autor: Świat Rolnika

Leśnicy z Giżycka zainstalowali kamerę umożliwiającą podglądanie lęgów czapli

Leśnicy

W nadleśnictwie Giżycko leśnicy zainstalowali kamerę, dzięki której można podglądać życie w kolonii czapli siwej. 

Czapliniec to miejsce, gdzie rodzą się i dorastają te piękne ptaki – poinformował w poniedziałek rzecznik Regionalej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk. Kamera, którą zamontowali leśnicy, jest jedyną, dzięki której można obserwować czaple siwe. Dzięki innym kamerom zainstalowanym przez Lasy Państwowe można już patrzeć na żubry, rybołowy, bociany czarne czy jelenie.

Leśnicy zamontowali kamerę, dzięki której można podziwiać czaple

"W pierwszym dniu astronomicznej wiosny, a także w Międzynarodowym Dniu Lasów zapraszamy do obserwowania niezwykle widowiskowego spektaklu. W Nadleśnictwie Giżycko została zainstalowana kamera obserwująca życie w kolonii czapli siwej. W miejscu, gdzie rodzą się i dorastają jedne z najpiękniejszych ptaków" – wyjaśnił Jarosław Krawczyk.

Kamera, którą zamontowali leśnicy nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi pozwala obserwować czapliniec, czyli czaplowe siedlisko. To tu czaple zakładają gniazda i składają jaja, z których wykluwają się młode.

Transmisję online Lasów Państwowych z kolonii czapli zlokalizowanej na Mazurach w Nadleśnictwie Giżycko w Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Białymstoku można oglądać na stronie internetowej https://gizycko.bialystok.lasy.gov.pl/czapleonline.

Inne kamery pozwalają śledzić m.in. żubry, rybołowy czy jelenie

Kamera, którą zamontowali leśnicy, jest jedyną, dzięki której można obserwować czaple siwe. Dzięki innym kamerom zainstalowanym przez Lasy Państwowe można już patrzeć na żubry, rybołowy, bociany czarne czy jelenie.

Czapla jest popularnym ptakiem, występuje nad akwenami, żywi się rybami, ale nie pogardzi myszą, królikiem czy innym ptakiem. Jej znakiem rozpoznawczym jest wygięta szyja, która pozostaje taka także w czasie lotu. Od dzioba przez oczy przebiega czarne pasmo, które przedłuża się w długie czarne piórko.

"Nasza kamera jest na etapie uruchomienia. Dostosowujemy obraz z wysokiej jakości kamery internetowej do możliwości łącza internetowego. Wkrótce kalibracja przekazu z czaplińca się zakończy, a wtedy transmisja obrazu będzie najwyższej jakości" – dodał Jarosław Krawczyk.

Czytaj też: Nadleśniczy stracił stanowisko, bo zniszczono siedliska czapli siwej

PAP/fot. fb Czaple online/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023