O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Bociany czarne otrzymały kolejne lokum w Nadleśnictwie Mrągowo

Bociany czarne

Bociany czarne z olsztyńskiego Nadleśnictwa Mrągowo otrzymały kolejne gniazdo. Leśnicy liczą, że wiosną wszystkie gniazda zostaną zasiedlone. Obecnie w Nadleśnictwie Mrągowo są trzy strefy bociana czarnego, ale tylko jedna z nich jest stale zasiedlana. Teraz należy tylko czekać do marca, na powrót ptaków, by zobaczyć, czy w Nadleśnictwie Mrągowo będzie więcej leśnych bocianów.

Bociany czarne otrzymały kolejne lokum

Nowe lokum dla chronionego gatunku wybudowano przy współpracy Komitetu Ochrony Orłów z Olsztyna. By wesprzeć akcję BocianiMy leśnicy znaleźli dogodne warunki bytowania dla bocianów czarnych. Stare lasy z ponad 160-letnimi dębami i sosnami oraz 100-letnią olchą to idealne warunki dla tych ptaków. Bociany czarne prowadzą skryty tryb życia i raczej trzymają się leśnych ostępów, a nie ludzkich siedzib.

Ekipa montująca szybko się uwinęła z budową gniazda. Teraz z niecierpliwością trzeba czekać na wiosnę, by zobaczyć czy bociany czarne zasiedlą nowe gniazdo. To kolejna taka akcja dla ochrony tego gatunku na terenie nadleśnictwa. Wraz z KOO w marcu leśnicy naprawili gniazdo bociana. Dzięki zamontowanej fotopułapce zaobserwowali wówczas, że gniazdo zostało zasiedlone przez ptaki, lecz do lęgu bociany czarne nie przystąpiły.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku bociany będą miały młode i populacja tego gatunku wzrośnie.

– mówią leśnicy.

Obecnie w Nadleśnictwie Mrągowo są trzy strefy bociana czarnego, ale tylko jedna z nich jest stale zasiedlana. Teraz należy tylko czekać do marca, na powrót ptaków, by zobaczyć, czy w Nadleśnictwie Mrągowo będzie więcej leśnych bocianów.

W tym samym leśnictwie, gdzie zbudowano gniazdo, jest już jedno lokum bociana czarnego. W czerwcu nawet zaobrączkowano i założono GPS dwóm, jeszcze nieopierzonym, maluchom. Teraz dzięki nowoczesnej technice bociany czarne można śledzić. Aktualnie ptaki przebywają w Izraelu. Prawdopodobnie za kilka lat, kiedy osiągną dojrzałość płciową, przylecą do Polski.

Przekop Mierzei pochłonie 700 mln zł w 2021r. Kryzys nie zmienił planów?

Bociany czarne to skryte ptaki

Bociany czarne są nielicznymi mieszkańcami polskich lasówBociany czarne i prowadzą skryty tryb życia. Większość bocianów czarnych z Polski wędruje na zimowanie do Afryki Wschodniej i Środkowej szlakiem wschodnim – przez Bliski Wschód. Część ptaków leci jednak na zimowanie do Afryki Zachodniej.

Bociany czarne w przeciwieństwie do swoich białych kuzynów, cały czas lecą nad lądem. W czasie podróży nie wykorzystują także tak zwanych kominów termicznych, gdzie mogłyby lecieć lotem szybowcowym, który wymaga mniejszego nakładu siły.

Tajemnice życia tego gatunku ptaków odsłania realizowany od 2016 r. projekt edukacyjny Bociany Czarne Online. W tym celu uruchomiona została transmisja online z gniazda ptaków, podczas której całą dobę można oglądać młode bociany. Transmisja to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Projekt powstał i realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

lasy.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023