Talk icon

Informacje

03-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Kraków przygotował kulturalną ofertę na nadchodzącą Wielkanoc

Wielkanoc

Kraków na Wielkanoc przygotował m.in. tradycyjne święto Rękawki, odpust Emaus, konkurs na drzewko, jarmark na Rynku oraz festiwal Misteria Paschalia. 

Miasto chce, by czas świąt był też okazją do spotkania z kulturą i tradycją. W tegorocznym programie znalazł się m.in. konkurs na drzewko emausowe, skierowany do dzieci i młodzieży. W Niedzielę Palmową Capella Cracoviensis zagra dwa koncerty "Pasji" Bacha. Ponadto w dniach 12-18 kwietnia odbędzie się 19. edycja festiwalu Misteria Paschalia. Miasto postanowiło też szczególną opieką otoczyć odpust Emaus, który w Poniedziałek Wielkanocny odwiedzą krakowianie.

Wielkanoc w Krakowie pokazana z różnych stron 

"Postanowiliśmy pokazać Wielkanoc z różnych stron; od strony muzyki dawnej, w dziedzinie, w której staliśmy się europejskim liderem, od strony kultury i ważnych tradycji dziedzictwa, które kultywuje i którymi opiekuje się Muzeum Krakowa, Muzeum Etnograficzne. A także od strony bardzo ważnych, wspólnotowych, opartych też na historii naszego miasta wydarzeń, takich jak Emaus, czy też tradycyjne święto Rękawki" – podkreślił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Tradycyjne wydarzenia wielkanocne w stolicy Małopolski, których tegoroczna oferta zaprezentowana została podczas piątkowej konferencji prasowej, co roku przyciągają nie tylko setki mieszkańców, ale też turystów, których w tym okresie roku w mieście nie brakuje. Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią i obowiązującymi obostrzeniami, miasto planuje ponownie zaprezentować ich pełną ofertę.

W tegorocznym programie znalazł się m.in. konkurs na drzewko emausowe, skierowany do dzieci i młodzieży, a także rodzin oraz grup przedszkolnych i szkolnych; prace przyjmowane będą 9 kwietnia na skwerze pod klasztorem Norbertanek. Po przerwie na Rynek Główny wraca Jarmark Wielkanocny; od 7 do 18 kwietnia swoje produkty prezentować będzie ok. 80 wystawców, oferując m.in. regionalne wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze.

Miasto szczególną opieką postanowiło otoczyć odpust Emaus, który w Poniedziałek Wielkanocny odwiedzą krakowianie; chce zadbać o to, by nie straciło ono swojego radosnego i tradycyjnego charakteru. Planowane jest jednak wprowadzenie zmian w kwestii estetyki, tzn. uporządkowanie rzędów kramów i zadbanie o spójność kolorystyczną namiotów; tradycyjnemu odpustowi towarzyszyć ma też program kulturalno-edukacyjny.

"Chcemy zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo, przywrócić temu wydarzeniu istotne cechy oparte na folklorze zwierzynieckim, na tradycjach tej dzielnicy" – wskazał pełnomocnik prezydenta. Krakowowi zależy, żeby Emaus nie był już kojarzony z miejscem i okazją do kupna tanich, masowo produkowanych towarów, a z inicjatywą, która przywraca wartość tradycjom rzemieślniczym i zabawkarskim.

Z kolei święto Rękawki, które w tym roku zaplanowane zostało na 19 kwietnia, a które odbędzie się pod hasłem "Klechdy i podania krakowskie", stanie się okazją do zobaczenia rekonstrukcji średniowiecznej bitwy i obrzędów związanych z nadejściem wiosny. Ponadto odwiedzający poznają bliżej bohaterów najciekawszych legend i ludowych opowieści związanych z Krakowem i jego okolicami.

Wielkanoc kraków

Wielkanocny koncert i festiwal muzyczny 

Wielkanoc to również czas na spotkanie z muzyką. W Niedzielę Palmową Capella Cracoviensis zagra dwa koncerty "Pasji" Bacha. Ponadto w dniach 12-18 kwietnia odbędzie się 19. edycja festiwalu Misteria Paschalia – ogromnego święta muzyki dawnej, które co roku staje się okazją do odkrywania i prezentowania kompozycji związanych z tym szczególnym dla wielu czasem.

Wszystkie te wydarzenia to okazja nie tylko dla mieszkańców, którzy chcą lepiej poznać i kultywować tradycje swojego miasta. To też szansa na zapoznanie się z nimi turystów, ciekawych charakterystycznych dla tej części kraju zwyczajów.

Jak wskazała Elżbieta Kantor, dyrektor wydziału ds. turystyki urzędu miasta, ostatni czas jest jednak trudny wszystkich, którzy utrzymują się z turystyki – Kraków jest bowiem odbierany jako miasto leżące blisko kraju, gdzie toczy się wojna. Dlatego stawia sobie ono za cel, aby przekonywać, że w Polsce jest bezpiecznie i spokojnie. "Dzisiaj korzystanie z oferty turystycznej to jest też w pewnym sensie pomaganie – miastu, branży turystycznej, ludziom, którzy są w niej zatrudnieni" – oceniła Kantor.

Czytaj też: Wielkanocna zbiórka żywności 1 i 2 kwietnia. Sprawdź listę sklepów

PAP/fot. tt LoveKraków.pl, KCG

swiatrolnika.info 2023