Talk icon

Informacje

24-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

KE: Eksport zbóż z Ukrainy korytarzami solidarnościowymi

Eksport zbóż

Eksport zbóż z Ukrainy w ramach działań solidarnościowych przygotowanych przez Unię Europejską zostanie umożliwiony poprzez specjalne korytarze.

Rosja w ramach inwazji na Ukrainę zablokowała wszystkie ukraińskie porty zbożowe i nie dopuszcza do dostarczania produktów rolniczych do miejsc docelowych. Sytuacja ta zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu i konieczne jest tworzenie alternatywnych tras z wykorzystaniem wszystkich możliwych środków transportu.

Działania Komisji Europejskiej

12 maja 2022 roku w specjalnym komunikacie, Komisja Europejska przedstawiła swój plan działania umożliwiający eksport zbóż Ukaranie. Głównym działaniem będzie utworzenie „korytarzy solidarnościowych”, do importu oraz eksportu produktów rolniczych. W ramach importu głownymi towarami będą pasze dla zwierząt i nawozy. Według Adiany Văleany, która jest komisarzem transportu „20 mln ton zbóż ma zostać wywiezione z Ukrainy przed upływem trzech miesięcy przy użyciu infrastruktury UE.”

„Jest to gigantyczne wyzwanie, więc zasadnicze znaczenie ma koordynacja i optymalizacja łańcuchów logistycznych, wprowadzenie nowych dróg i unikanie wąskich gardeł w największym możliwym stopniu. W naszym komunikacie przedstawiamy rozwiązania nadzwyczajne, ale również średnio- i długoterminowe działania, których celem jest lepsze połączenie i zintegrowanie infrastruktury ukraińskiej z unijną. Zarówno w przypadku średnio- i długoterminowych rozwiązań będziemy pracować z ukraińskimi władzami i ściśle współpracować szczególnie z sąsiednimi państwami członkowskimi, które nie szczędziły wysiłków pomagając podczas tego kryzysu” – dodała.

Eksport zbóż

Eksport zbóż przez Polskę

Polska jest głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii i stamtąd w świat – powiedział Henryk Kowalczyk.

Wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica – powiedział w ostatnim czasie wicepremier Henryk Kowalczyk. Z Ukrainy do Polski dziennie może wjechać ok. 150 wagonów dziennie; potrzeby są 5-6 razy większe – wskazał W poniedziałek w Warszawie doszło do spotkań Kowalczyka z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem, ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim, a także komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Politycy dyskutowali m.in. o możliwości zwiększenia wywozu ukraińskiego zboża w związku z blokadą czarnomorskich portów.

"Przede wszystkim w tej chwili już eksport zbóż się odbywa. Natomiast faktycznie jest tak, że Unia Europejska nawet wydała komunikat 12 maja o takiej pomocy, stworzeniu korytarzy solidarnościowych, którym by miało być transportowane zboże z Ukrainy w związku z blokadą portów Morza Czarnego. Oczywiście Polska jest głównym partnerem w tym przedsięwzięciu" – powiedział Kowalczyk.

Czytaj również: Ukraińscy rolnicy terroryzowani. Panuje bezprawie i notoryczne kradzieże

Kipdip/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023