PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Zełenski: Rosja blokuje eksport 22 mln ton zboża z Ukrainy 

Zełenski: Rosja blokuje eksport 22 mln ton zboża z Ukrainy 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-22 14:00:00
Zełenski

Rosja blokuje nasze porty i dlatego wywóz 22 mln ton zboża jest obecnie niemożliwy – powiedział w sobotę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy mówił o trudnej sytuacji związanej z eksportem zboża na wspólnej konferencji prasowej z premierem Portugalii Antonio Costą. Zełenski dodał, że problem mogący wywołać kryzys żywnościowy na całym świecie można rozwiązać środkami wojskowymi i zaapelował w związku z tym do partnerów zagranicznych o dostarczenie Ukrainie niezbędnej broni.

Zełenski przypomina o trudnej sytuacji na Ukrainie 

Zełenski wskazał także, że Rosja kradnie i eksportuje ukraińskie plony, a władze w Kijowie wiedzą, gdzie dostarczane są skradzione produkty. Wyjaśnił, że prace w tej sprawie trwają na szczeblu MSZ Ukrainy. Wskutek inwazji Rosji na Ukrainę eksport zboża z tego kraju spadł z 5 mln ton miesięcznie przed 24 lutym do 500 tys. ton obecnie.

Ukraiński premier Denys Szmyhal w komentarzu do wizyty w Kijowie premiera Portugalii poinformował o wsparciu finansowym w wysokości 250 mln euro, jakie kraj ten udzieli Ukrainie. Kijów ma w tym roku otrzymać od Lizbony pierwszą transzę pomocy sięgającą 100 mln euro, które "pomogą Ukrainie w utrzymaniu stabilności makroekonomicznej w czasie wojny i umożliwią szybszą odbudowę". 

zełenski

Czytaj też: Ukraińskie zboże znalazło nowego przewoźnika. Kanada oferuje swoją pomoc

PAP/fot. tt Antonio Costa