Talk icon

Informacje

15-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Jaskier polny – trująca roślina, której sok może poparzyć

Jaskier polny

Jaskier polny jest rośliną zielną jednoroczną z rodziny jaskrowatych. Naturalnie występuje na łąkach, nieużytkach i wszelkiego rodzaju przydrożach.

Roślina naturalnie rośnie w Europie, Afryce Północnej i Azji. W Polsce jest coraz rzadziej spotykana. Częściej w naszym kraju występuje jaskier ostry. Jest to uciążliwy chwast na polach uprawnych, w tym na terenie zbóż ozimych i lucerny. Ze względu na trujący charakter może być niebezpieczny na polach z uprawą paszy zielonej.

Charakterystyka rośliny

Jaskier polny osiąga wielkość od 20 do nawet 50 cm w zależności od warunków. Tworzy rozgałęzioną, zieloną, wyprostowaną, nagą lub lekko owłosioną łodygę, na brzegach tworzy powcinane lub pojedyncze ząbkowane liście oraz długie, trójogoniaste liście odziomkowe. Blaszka liścia jest matowa, często błyszcząca.

Roślina rozkwita na wiosnę w okolicy maja, czerwca lub w ostateczności lipca. Wytwarza małe, bladożółte, promieniste, pięciopłatkowe kwiaty, które rosną pojedynczo na długich, lekko owłosionych szypułkach (zielone działki pod płatkami również są owłosione). Po kwitnieniu kwiaty zamieniają się w duże, kuliste, cierniste, dość charakterystyczne kwiatostany zawierające drobne nasiona. Oprócz czasu owocowania drzewo bardzo łatwo pomylić z innymi dzikimi gatunkami makadamii.

Jaskier polny jest trujący

Jaskier polny nie tworzy rozłogów tylko wiązkowy, dobrze rozgałęziony i mocny system korzeniowy. Kiełkuje wczesną wiosną, w temperaturze powyżej zera.

Roślina nie ma ogólnego zastosowania, ale była problemem dla chłopów uprawiających zboże na glebach wapiennych, Musieli oni prowadzić intensywne zabiegi ochrony roślin oraz siew wyselekcjonowanych nasion gatunków uprawnych. Obecnie ten rodzaj jaskra jest zagrożony w Polsce wyginięciem. Wiele wieków temu uważano, że ten rodzaj rośliny posiada właściwości przeciwreumatyczne. Nadal trwają badania w tym temacie.

Jaskier to trująca roślina, która zawiera w swoich tkankach substancje toksyczne. Jej świeży sok może powodować poważne podrażnienia i stany zapalne skóry, a nawet pieczenie i pęcherze. Toksyna wydziela substancje lotne o ostrym zapachu, które mogą podrażniać błony śluzowe.

Czytaj również: Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?

Zielonyogrodek.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022